Za ptice prozori su više nego nevidljivi. Zbog odraza lišća ili neba oni izgeladaju kao savršeno mjesto za let. Prema nedavnoj studiji oko milijardu ptica strada na godišnjem nivou u sudaru sa prozorima – piše birdwatchingmn.org
Zašto ptice udaraju u prozore?
Postoje dva osnova tipa kolizija. Prve se dešavaju danju, kada ptice udaraju u prozore zbog odsjaja prirode koji vide kroz stakla kao što su saksijsko bilje ili odsjaj lišća i neba sa druge strane.
Drugi vid su noćne kolizije kada ptice, koje migriraju noću udare u osvijeteljeni prozor. Neke od ovih noćnih kolizija su samo puka slučajnost, ali više njih je uzrokovano svjetlošću koja ptice vodi pravo u smrt. Međutim, nije u potpunosti jasno zašto noćni migranti skreću sa svoje staze i spuštaju se ovako nisko pogotovo u maglovitim vremenskim uslovima. U osvijetljenom područiju, oni vrve i često se sudaraju međusobno ili o sami osvijetljeni predmet.
Zašto ptice ”napadaju” prozore?
Treći tip kolizije je mnogo manje smrtonosan, ali je mnogo više “dosadan” ljudima – situacija kada ptice napadaju svoj sopstveni odraz u prozoru. To se najčešće dešava na dnevnoj svjetlosti u proljeće kao i početkom ljeta kada ptice brane svoju teritoriju gniježdenja i odgajanja mladih. Ptica primijeti sopstveni odraz i doživi ga kao teritorijalnog rivala. Bitke oko teritorije sa prozorima mogu biti tako jake da se ptica potpuno iscrpi. Ove kolizije se najčešće ne završavaju smrtonosno.
Najbolje rješenje, za ove kao i sve druge kolizije je, da se prozori prekriju sa spoljašnje strane mrežom ili naljepnicama tako da odraz ptica ne bude vidljiv, zbog čega se ptica drži na sigurnoj udaljenosti sa koje ne može biti povrijeđena, a samim tim manje su uznemirujuće po ljude. Postoji i varijanta za koju se ljudi rjeđe odlučuju – možete sapunom da nacrtate linije preko prozora koje će razbijati refleksiju.
Kako da ptice držite dalje od svojih prozora?
Daćemo vam nekoliko ideja kako da vaše prozore učinite sigurnim za ptice:
- Naljepnice, sličice ili drugi objekti na spoljašnjoj strani prozora odlična su pomoć. Oni su samo efikasani kada su raspoređeni vrlo blizu – ne više od razmaka raširenih ruku.Ovakve naljepnice možete naći u prodavnicama sa asortimanom opreme za domaćinstvo i baštu, ne pretjerano skupe – do 2 eura. Jako jednostavno možete i sami napraviti slične stikere od kolaž papira. Najefikasnije su naljepnice ptica grabljivica ali i ostale mogu biti od koristi. Pokrijte staklo sa vanjske strane prozora naljepnicom ili mrežom na razdaljini od najviše 7,5 cm, koja je dovoljno zategnuta da odbije ptice prije nego što one udare. Najbolje su male mreže promjera 1,6 cm jer se ptice u njoj ne mogu zaglaviti ili uplesti, npr. glava ili neki drugi dio tijela pa na taj način neće biti ozlijeđene. Takođe, mrežu možete instalirati i na okna jer se lako uklanja i lako se stavlja.
- Instalirajte vanjske suncobrane ili tende na prozorima, da blokiraju odraz sunčeve svjetlosti na stakla. Postoje i posebne antirefleksne folije, čijim lijepljenjem sa unutrašnje strane možete normalno posmatrati kroz staklo dok sa sponje strane nemate odraz.
Kako pomoći ptici nakon “udesa”?
Ako ste pronašli pticu ošamućenu od udara u prozor, ispitajte ima li kakve spoljašnje povrede. Ako oba krila drži pravilno, a oči izgledaju normalno i vidimo da može sama preći na granu bez pomoći ostavite je da se sama oporavi.
Ako ptica ima primjetne povrede, vodite je što prije kod veterinara. Kada ptice imaju slomljenih kostiju obično im je potrebna odgovarajuća pažnja u roku od nekoliko minuta ili sati da bi zarasle bez operacije.
U međuvremenu, stavite pticu u tamnu posudu kao što je kutija za cipele, i ostavite je neko vrijeme da miruje, van domašaja kućnih ljubimaca i drugih predatora, nekih 15 minuta. Ako je vrijeme ekstremno hladno, možda ćete morati da je unesete unutra. Nipošto je nemojte držati u pretoplim prostorijama. Nemojte pokušavati da joj dajete hrane i vode, jer se može dodatno uznemiriti i odupirati. Tama će najviše prijati povrijeđenoj ptici umanjujući prvobitan šok od udara, što bi trebalo da se desi u roku od nekoliko minuta, osim ako je ozbiljno ozlijeđena. Nemojte otvarati kutiju jer bi mogla pobjeći u kuću i biće teško uhvatiti je ponovo i vratiti u kutiju!
Iznosite kutiju napolje svakih 15 minuta i otvarajte – ako ptica odleti to je to. A ako se ne oporavi kroz par sati, vodite je kod veterinara. Zapamtite, zabranjeno je zadržavati pticu selicu bez dozvole, tako da je vaš zadatak da je samo transportujete do veterinara ne i pretvorite u kućnog ljubimca.