Ministarstvo kulture podržalo časopis ”Avlija”

Novi, 21. po redu broj časopisa Avlija na 320 strana donosi novu poeziju i prozu autora iz Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske.

Ovaj broj časopisa otvaraju razgovori sa teologom, piscem i pjesnikom Alenom Kristićem, književnicom i lektoricom južnoslovenskih jezika Aidom Šečić-Nezirević i mladom sandžačkom pjesnikinjom Elmom Selimi.

Larisa Mahmić piše o odnosu prema drugom u Selimovićevom romanu Derviš i smrt, Bea Balta-Manjgo piše o putopisima Ibrahima Kajana, Razija Zukanović o fotografijama Velije Hasanbegovića, Ahmet Ademagić evocira uspomene na djetinjstvo provedeno oko bioskopa i u bioskopu od 1952. do 1962. godine, ZećoZlatko Tutić piše o starim rožajskim kućama.

Od proznih autora u novom broju zastupljene su: Redžep Nurović, Dženita Hrnjičić, Mirza Herco, Emina Vildić, Borka Brkan-Brnović, Aleksandra Isaković, Dragan Pop Dragan, Jasmila Talić-Kujundžić, Aida Šečić-Nezirević, Dragiša Bunijevac, Jelena Jocić, Sonja Kosanović, Alma Međedović, Eldar Ćivić, Amira Šehić, Mile Lisica, Miloš Prelević, Milan Manić, Elma Selimi, Hakija Bašalić, Marijana Lj. Jovanović, Aleksandar V. Pavlović, Sanja Radulović, Dragan Popadić i Amela Halilović.

Zastupljena je poezija autora: Muhamed Abdagić, Pero Zubac, Mišo Marić, Redžep Nurović, Sadik Idrizi, Aida Šečić-Nezirević, Ivo Mišur, Jasmin Dorić, Igor Divković, Ibrahim Osmanbašić, Alen Kristić, Jelena Spasić, Gordana Draganić, Dženita Hrnjičić, Ana Stjelja, Jelena Trajković, Tijana Radulović, Nikola Đurđevac, Munevera Sutović, Sara Pavićević, Vanja Pavlović, Lela Marković, Tamara Senić, Zerina Kovačević, Esmeralda-Esma Muratović, Emina Čamić, Amra Imširagić, Esma Muratović, Ajla Mešić, Milo Radov, Maša Živković, Bratimir Petrović, Dragan Nedimović, Marija Živković, Jovana Siljković, Jelena Aleksić-Petrović, Eldin Hošić, Danijela Jevremović, Alen Talić, Merima Mustafić, Dunja Srdanov, Elma Selimi, Vanja Škrobica, Nevena Nikitović, Emir Bajrović, Vesna Radović, Milan Manić, Mirza Herco, Amela Halilović, Mile Lisica, Amira Šehić, Amela Mustafić, Aida Orahovac-Kuč, Snežana Radić, Ana Ceković, Zumber Muratović, Bea Balto-Manjgo i Jasmila Talić-Kujundžić.

U novom broju objavljen je rad prof. dr Andreja Andrejevića (Sarajevo, 15. oktobar 1935 — Beograd, 4. maj 1991) o arhitekturi i zidnom slikarstvu 16. vijeka sarajevske Careve džamije, a prof. dr Šefket Krcić piše o idealima etike Bosne i političkom diskursu. Braho Adrović piše o monografiji Latifa Adrovića Starkinog ‘‘Od bešike do kabura – Život i običaji Bošnjaka’’, Dajana Lazarević predstavlja antologiju bjeloruske hrišćanske poezije ‘’U susret Duhu’’.

U časopisu su objavljena i sjećanja na pisca, novinara i fotografa Nedžiba Vučelja (1955-2020) i bošnjačkog ideologa i filozofa Muhameda Filipovića (1929-2020).

Štampanje časopisa za kulturu, književnost i društvene teme Avlija finansira Ministarstvo kulture Crne Gore na konkursu ”Podignimo zavjesu nezavisne kulturne scene” za 2019. godinu

Izdavanje ačsopisa finansira Ministarstvo kulture Crne Gore

Pjesme i priče koje su se istakle na 9. međunarodnom konkursu časopisa AVLIJA za najbolju neobjavljenu pjesmu i priču u regionu za 2019. godinu na bosanskom, srpskom, hrvatskom i crnogorskom jeziku:

 

Poezija:

 

Prvo mjesto Aida Šećić Nezirović iz Sarajeva sa pjesmom ”Gospođa ministrica”

Drugo mjesto dijele Ivo Mišur iz Zagreba sa pjesmom ”Pokoravanje Europe” i Jasmin Dorić iz Srebrenika sa pjesmom ”Enciklopedija o životinjama”

Treće mjesto dijele Igor Divković iz Zagreba sa pjesmom ”Moći doći” i Ibrahim Osmanbašić iz Sarajeva sa pjesmom ”Pismo bratu u tuđini”

 

 

Proza:

 

Prvo mjesto Dženita Hrnjičić iz Sarajeva sa pričom ”Kraj Sene”

Drugo mjesto Mirza Herco iz Breze sa pričom ”Halt! Halt!”

Treće mjesto dijele Emina Vildić iz Tuzle sa pričom ”Pertle” i Borka Bokan-Brnović iz Podgorice sa pričom ”Crvene čizmice”

 

9. međunarodni konkurs za najbolju priču i pjesmu u regionu za 2019. godinu je realizovan u sklopu projekta pripreme i štampanja 21. i 22. broja časopisa ‘’Avlija’’ koji je podržalo Ministarstvo kulture Crne Gore na konkursu ”Podignimo zavjesu nezavisne kulturne scene” za 2019. godinu

Potpisani ugovori o finansiranju projekata nevladinih organizacija u oblasti kulture i umjetnosti

U Ministarstvu kulture 11. novembra upriličeno svečano potpisivanje ugovora o finansiranju projekata nevladinih organizacija u oblasti kulture i umjetnosti.

Ove godine, po tom osnovu, Ministarstvo kulture finansiraće 36 najbolje ocijenjenih projekata i to nakon što je sproveden javni konkurs “Podignimo zavjesu nezavisne kulturne scene. Projekti će biti finansirani ukupnim iznosom većim od 357 hiljada eura.

Tokom svečanosti, prisutnima se obratio ministar kulture Aleksandar Bogdanović, koji je podsjetio kako je riječ o drugoj godini tokom koje Ministarstvo kulture realizuje ovaj konkurs.

Ministar kulture, g.din Aleksandar Bogdanović
O ovogodišnjem interesovanju, najbolje svjedoči podatak da su projekte prijavile 173 organizacije. Odluku o raspodjeli sredstava donijela je Komisija Ministarstva kulture, nakon kompleksne procedure, a na osnovu Rang liste projekata. Posebno mi je drago što podržanih 36 projekata pripadaju raznolikom dijapazonu kulturnih izraza i što su usmjereni na zadovoljenje potreba raznovrsnih ciljnih grupa u domenu kulture i umjetnosti. Projekti obuhvataju gotovo sve oblasti kulturno-umjetničkog stvaralaštva i kulturne baštine, a takođe su zastupljene i različite socijalne i ranjive grupe. Ovogodišnju novinu čine istraživački projekti, kao poseban segment konkursa. Evidentno je da konkurs ispunjava svoju namjeru, a to je realizacija partnerskih projekata nevladinih organizacija. Tako će se od 36 projekata, njih čak 15 sprovoditi u partnerstvu – rekao je on.

Predsjednik Komisije zadužene za raspodjelu sredstava Dragoljub Janković istakao je kako je konkurs realizovan uz četiri strateška cilja.

Predsjednik Komisije zadužene za raspodjelu sredstava, g.din Dragoljub Janković

Riječ je o jačanju nezavisne kulturne scene, zaštiti i promociju raznolikosti kulturnih izraza, ravnomjernom razvoju kulture na teritoriji Crne Gore i realizaciji istraživačkih projekata kao preduslova strateškog planiranja u kulturi. Komisija Ministarstva kulture za raspodjelu sredstava je pred sobom imala veliki izazov da sprovede kompleksu proceduru, kao i obimne aktivnosti, u odnosu na veliki broj prijava koji je i ove godine pristigao na konkurs – naglasio je on.

Sa potpisivanja ugovora
Od 176 pristiglih prijava, kako je istakao Janković, 101 je zadovoljila administrativnu provjeru. U drugoj fazi, nezavisni procjenjivači bodovi su projekte i to prema četiri kriterijuma i 16 mjerila.
_________________________
Foto: Link
Video: Youtube