NVO Štedim: Šumski wellness jača imunitet

U okviru projekta ”Staza zdravlja – Plunčanski stari put” koji je podržan od Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma, odnosno Direkcije za razvojne politike u turizmu, a koji realizuje NVO Štedim u partnerstvu sa Turističkom organizacijom Rožaje raskrčena je Žuta staza u park šumi Brezovačko brdo za potrebe promocije šumskog wellnessa – kupanja u šumi. Staza je duga 1500 metara i počinje nedaleko od Luboderskog mosta, odnosno Narandžaste staze i ide niz rijeku Crnja do pomoćnog ulaza u park šumu.

NVO Štedim je organizovala šumski wellness, odnosno kupanje u šumi kroz promociju lagane pješačke ture Brezovačkom stazom od 1500 metara, koja će polaziti od Turističke kuće do Gornjeg ljetnjikovca u park šumi kako bi građanima opštine Rožaje i potencijalnim turistima bila skrenuta pažnja na gornji dio park šume gdje postoje izvanredne šumske staze i gdje je izgrađen vidikovac prema Pluncima i Balotićima.

Šumski wellness-Shinrin-Yoku ili “kupanje” u šumskom vazduhu je vid šumske šetnje sa elementima šumske medicine, što predstavlja vodeći svjetski trend u wellness i medikal SPA i zdravstvenom turizmu. jer se posjetioci relaksiraju upijajući šumu svim čulima, te mogu osjetiti blagodeti šumske medicine. Lagana pješačka tura sa elementima šumske medicine i šumskog wellnessa je pogodna za sve starosne grupe i nivoe kondicione pripremljenosti.

Jedan od prirodnih odgovora na sprečavanje pogubnog uticaja spoljnih i unutrašnjih faktora rizika (stres, zračenja, zagađenja) na zdravlje je šumski wellness – Shinrin Yoku (kupanje u šumskom vazduhu) koji ima preventivno djelovanje na fizičko, mentalno, emocionalno, socijalno zdravlja i zdravlja zajednice.

Šuma ne liječi već boravak u šumi preventivna metoda koja u velikoj mjeri sprečava nastanak poremećaja i doprinosi prevenciji bolesti (ili poremećaju), pomaže kod stimulisanja imunog sistema, smanjenja krvnog pritiska, bolje kontrole stresa, poboljšanja raspoloženja, povećanja sposobnosti koncentracije i kognitivnih sposobnosti, kod djece sa poremećajem pažnje, ubrzan oporavak nakon operacije ili bolesti, bolji san… To je zapravo povratak prirodi što znači naučiti pravilno disati, povezati se sa drvetom, biljkama i životinjama, sa samim sobom i ljudima koje volite.