NVO Avlija je sprovela anketu o stanju životne sredine koja je dio projektnih aktivnosti šestomjesečnog projekta ”Vratimo se prirodi – za zelenu budućnost” koji je podržala NVO Green Home kroz podršku projektima organizacija civilnog društva u Crnoj Gori u okviru projekta “ZAJEDNO ZA BOLJU KLIMU U CRNOJ GORI”.
Zbog mjera prevencije zarazne bolesti Kovid-19 anketa je sprovedena telefonskim putem na uzorku od 100 ispitanika, od toga 66 muških i 34 ženskih ispitanika. Anketa je sprovedena u periodu od 29. marta do 4. aprila 2020. godine.
Starosna dob ispitanika je bila 48 % uzrasta od 15 do 30 godina, 38% uzrasta od 31 do 45 godina, 10% uzrasta od 46 do 60 godina i 4 posto uzrasta preko 61 godinu.
Sa gradskog područja ispitanika je 34 %, sa prigradskog područja 48 i sa seoskog 18 posto.
Na pitanje ”Na koji način se grije vaše domaćinstvo?” 87 posto ispitanika je odgovorilo da su to drva, pelet 11 % i električna energija 2 posto.
Čak 96 posto ispitanika je izjavilo da u njihovoj blizini (naselju/mjesnoj zajednici) postoji jedna ili više divljih deponija, dok je 4 % izjavilo da u njihovoj blizini nema ni jedne divlje deponije.
Na pitanje ”Ko je po vama glavni krivac za nepravilno odlaganje i upravljanje komunalnim otpadom u opštini Rožaje?” 28 posto krivi lokalnu upravu, 27 posto Komunalnu policiju, 22 % Ministarstvo održivog razvoja i turizma, dok 13 % krivi Komunalno preduzeće, a 10 % posto krivi građane.
92 posto ispitanika smatra da nepravilno odlaganje komunalnog otpada utiče mnogo na životnu sredinu opštine Rožaje, a 8 % smatra da utiče malo.
Na pitanja na šta najviše utiče nepravilno odlaganje komunalnog otpada, 39 posto ispitanih je reklo da je to zemlja, 34 % voda i 27 posto smatra da je negativan uticaj najveći na vazduh.
Pitali smo građane opštine Rožaje i koliko su obaviješteni o značaju pravilnog odlaganja komunalnog otpada, gdje više od polovine ispitanih, tačnije 54 % posto smatra da nijesu dovoljno obaviješteni, 43 posto nijesu uopšte obaviješteni i samo 3 posto je kazalo da su dovoljno upoznati.
Slično je stanje i kada smo upitali građane da li smatraju da se dovoljno vodi računa o pravilnom odlaganju komunalnog otpada u opštini Rožaje, jer 64 posto smatra da je to nedovoljno, a 36 posto da je djelimično dovoljno dok niko ne smatra da se dovoljno vodi računa o pravilnom odlaganju smeća.
Na pitanje ”Da li mislite da nadležni opštinski i državni organi rade dovoljno na rješavanju problematike pravilnog odlaganja komunalnog otpada u Rožaje” 88 % je odgovorilo da ne rade dovoljno, 12 posto smtra da se trude ali da nema rezultata.
Slično misle građani i na pitanje ”Smatrate li da nadležne institucije imaju jasan i konkretan plan za pravilno odlaganje komunalnog otpada u opštini Rožaje” gdje je 84 % odgovorilo da nemaju uopšte a 16 posto da imaju djelimično.
Pitali smo građane opštine Rožaje ”šta misle da je neophodno uraditi kako bi se unaprijedilo pravilno odlaganje i upravljanje komunalnim otpadom u opštini Rožaje” gdje ubjedljiva većina stavlja akcenat na poboljšanje rada Komunalne policije, njih 65 %, dok je 18 posto za osnivanje reciklažnog dvorišta. Devet posto smatra da treba organizovati češće akcije čišćenja i uklanjanja nepravilno odloženog otpada, a 8 % je kazalo da treba povećati edukaciju građana na viši nivo.
I na kraju ankete smo pitali građane ”šta je po njihovom mišljenju najveći ekološki problem u opštini Rožaje”, na šta su odgovorili: 48 % gradska deponija u kanjonu rijeke Ibar, 22 % azbestne cijevi gradskog vodovoda, 17 % divlje deponije, 6 % nepostojanje rekreacionog parka, 6 posto smatra da su to napušteni psi i mačke i 1 posto smatra da je to uzurpacija gradskog i šumskog zemljišta.
________________________
Projekat „Zajedno za bolju klimu u Crnoj Gori“ finansira Evropska unija, u okviru IPA programa 2016, a realizuje NVO Green Home. Sadržaj ove ankete isključiva je odgovornost nevladine organizacije Avlija i ni u kojem slučaju se ne može smatrati stavom Evropske unije.