20. aprila 1896. godine otvorena je Gradska Vijećnica u Sarajevu. Vijećnica se nalazi nedaleko od Baščaršije na Mustaj-pašinom mejdanu i predstavlja najljepši i najreprezentativniji objekat iz austrougarskog perioda okupacije Bosne i Hercegovine građen u pseudo-maurskom stilu
Prvi projekat izgradnje Vijećnice je uradio Karlo Paržik, ali se taj projekat nije svidio tadašnjem ministru Benjaminu Kalaju, pa je izrada novog povjerena Aleksandru Viteku kome je kao uzor poslužila džamija Kemala II u Kairu. Završetak njegovog projekta je povjeren 1894. godine Ćirilu M. Ivekoviću. Uporedo sa izradom i razradom projekta, tekla je i izgradnja objekta od 1892. do 1894. godine.
Objekat Gradske vijećnice zvanično je predat na upotrebu 1896. godine. Vijećnica je prvobitno predstavljala zgradu gradske uprave i gradske administracije Sarajeva. Nakon Drugog svjetskog rata, sve do 1949. godine služila je gradskoj upravi, kao zgrada Okružnog suda Sarajeva i sjedište Bosanskohercegovačkog sabora. Nakon toga postaje Gradska biblioteka, odnosno Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine.
Za vrijeme agresije na Sarajevo od 1992-1995. godine Vijećnica je bila više puta granatirana od strane velikosrpskog agresora. Dana 25. na 26. avgust 1992. godine zapaljena je zgrada Vijećnice, a u požaru je nestao Katalog Nacionalne
i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine, oko 80% knjižnog fonda i dokumenata koji svjedoče o historiji Bosne i Hercegovine. Unutrašnjost Vijećnice je gotovo potpuno uništena u požaru koji je uslijedio nakon granatiranja.
Prva faza obnove Vijećnice počela je 1996. godine, a ponovno je otvorena za javnost 9. maja 2014. godine, na Dan pobjede nad fašizmom i Dan Evrope.