22. aprila – na Dan planete Zemlje počelo mapiranje divljih deponija

22. aprila – na Dan planete Zemlje počelo mapiranje divljih deponija u okolini park šume

 

U nedavno sprovedenom anketiranju građana opštine Rožaje šta je po njihovom mišljenju najveći ekološki problem, 48 % ispitanika smatra da je to gradska deponija u kanjonu rijeke Ibar, 22 % smatra da su azbestne cijevi gradskog vodovoda, a 17 % kao najveći problem vidi divlje deponije. Među ostalim ekološkim problemima ističe se nepostojanje parka za rekreaciju, napušteni psi i mačke i uzurpacija gradskog i šumskog zemljišta.

Samo uklanjanje divljih deponija se pokazalo kao neefikasno jer se u proteklih 30-tak godina ništa bitnije nije promijenilo u opštini Rožaje, posebno kada je u pitanju nepravilno odlaganje otpada. O selektivnom odlaganju i reciklaži otpada nema ni govora, čak se i opasni otpad miješa sa komunalnim otpadom, iako se Ustavom Crne Gore, kao ekološke države, građanima garantuje pravo na zdravu životnu sredinu.

22. aprila na Dan planete NVO “Avlija” počinje sa mapiranjem divljih deponija. Kako bi se skrenula pažnja na problem upravljanja otpadom organizovaćemo okrugli sto i dvije radionice u prirodi, čim se za to steknu uslovi. U dijelu Karavanskog puta prema park-šumi Brezovačko brdo organizovaćemo akciju uklanjanja otpada i njegovo ograđivanje kako bi se spriječilo dalje odlaganje.  Biće zasađen drvored listopadnih sadnica u parku što će vjerujemo uticati na svijest građana o potrebi sadnje drveća kao jedne od mjera kojom se klimatske promjene mogu ublažiti. Učesnici ove akcije će biti nagrađeni sa štednom sijalicom. Kako bi smo ukazali na važnost očuvanja životne sredine sa posebnim akcentom na energetsku efikasnost, održivi razvoj i klimatske promjene pripremićemo edukativnu brošuru a urađene su 3 radio emisije, planirana je izrada još 3 radio emisije i jedne TV emisije.

Riješavanje ekoloških problema pa samim tim i problema nastanka divljih deponija treba da se rješava zajedno, saradnjom NVO sektora, Turističke organizacije, mjesne zajednice, komunalnog preduzeća, komunalne policije, lokalne radio-televizije i savjesnih građana, s ciljem da se dokaže da je moguće promijeniti loše navike mještana ako sinhronizovano djeluju sve zainteresovane strane. 

Upravo vrijeme pandemije kovid-19 pokazuje da je vrijeme za radikalne promjene prema životnoj sredini. Stanje životne sredine utiče direktno na život i zdravlje svih živih bića na Planeti, te je krajnje vrijeme da se riješi problem, prvo divljih deponija a zatim i cijelog otpada koji zagađuje vazduh, vodu i zemlju kako bi se posvetila neophodna pažnja ublažavanju klimatskih promjena. A za dobre i vidljive rezultate kada je u pitanju zaštita životne sredine potrebno je povećanje stepena svijesti o građanskom aktivizmu i odgovornom ophođenja u borbi protiv klimatskih promjena.

Projekat „Vratimo se prirodi – za zelenu budućnost“ predstavlja subgrant finansiran u okviru projekta “Zajedno za bolju klimu u Crnoj Gori”,  koji NVO Green Home realizuje,  u saradnji sa partnerskim organizacijama Climate Action Network iz Brisela (CAN Europe) i Savjetom za ekološku gradnju Crne Gore.

Projekat su podržali Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori kroz IPA Programa za razvoj civilnog društva 2016, Crna Gora i Ministarstvo javne uprave i trajaće do do kraja avgusta 2020. godine.