Dženis Šaćirović: Žene su žrtve medijskih sadržaja

ŽENE SU ŽRTVE MEDIJSKIH SADRŽAJA

 

Nejasno je zašto nijedna organizacija za prava žena do sada nije podigla glas protiv prostituizacije, starletizacije i javne seksualne eksplicitizacije žene u posljednjih trideset godina putem muzičke industrije i izvođača, koji u muzičkim izvedbama, tj. tekstovima i spotovima, predstavljaju ženu u amoralnom i antimoralnom svojstvu i stanju. To je jedan od bitnih vidova, ne samo diskriminacije, već i sveopćeg nametanja slike o ženi kao dekadentnoj ljudskoj pojavi. Žena je, putem te, nazovi „moderne muzičke kulture“ u svijetu komercijalnog šou-biznisa, dobila svoje mjesto iskrivljene ikone u jednoj „mejnstrim“ kulturi, prema kojoj se obrazuju nove generacije. Pored svega toga, ženi je nametnuta pojava prilagođavanja i ponuđen poželjni kalup ponašanja, iz kojeg se, beskompromisno i medijski ovisničko društvo, ponaša kao prema podljuljudskoj vrsti, koja pod pritiskom dresirane populacije, ostaje sama da se bori za svoje dostojanstvo i svoja prava. Stereotipi i predrasude, sa kojima počinju i ostali problemi nasilničkog ili nekog drugog ponašanja prema ženama, počinju upravo tamo gdje počinje bazična percepcija o ženi kao ljudskom biću specifičnog uzročno-posljedičnog shvatanja njene pozicije u društvu.

 

Sloboda medija, pa samim tim i sloboda muzičkog i scenskog izražavanja i u ovom času i vremenu, sloboda i najvišeg nivoa zaštite ljudskih prava, mora biti indukovana glasom protiv udara na temeljne etičke vrijednosti i ulogu žene u društvu. Ono što je pogubno za jedno društvo jesu upravo prihvatljivi i namećujući oblici ponašanja i vrijednosti, koje ne poznaje suvremeni svijet komercijalizacije javnosti i privatnosti čovjeka, koji, kao konzument upija i formira sliku o društvu, svojoj ulozi u njemu, ali i ulozi drugih. Tako dolazi do pada moralnih vrijednosti u svijetu sekularno uređenih država, bez nametnutih dogmi i krutih običaja, ali je tu upravo glavna opasnost sloboda izražavanja i nametanja raznih pogleda, kojim se bilo koja društvena kategorija može moralno degradirati, destruktivnim prikazivanjem podijeljenih uloga unutar jednog društvenog i egzistencijalnog pojasa. Žena je, u takvom raskalašnom svijetu medija, vrlo lahka meta, ali do sada i dosta pogubno i zacementirano odsutna, iz bunta, prema lošem predstavljanju sebe same.

 

Na strani ovog, pionirskog promišljanja o pravu žena i medijskoj eksploataciji, a slobodno se može reći i satanizaciji, stoje svi veliki svjetski dokumenti, od deklaracija, konvencija do samih zakona o rodnoj i društveno participativnoj ravnopravnosti i pravu na dostojanstvo, pa bi se, stoga, društvo trebalo ozbiljnije baviti ovom temom.

________________________

AUTOR – PhD(c) Dženis Šaćirović, publicist i univerzitetski poslenik

Istaknuta slika: Dženis Šaćirović