Gradska deponija najveći zagađivač
Vrijeme pandemije virusa korona pravi je trenutak za radikalne promjene u oblasti životne sredine, poručuju iz NVO Avlija
ROŽAJE – Građani Rožaja su u nedavno sprovedenoj anketi koju je relizovala NVO “Avlija”, gradsku deponiju, koja je smještena u kanjonu Ibra, istakli kao najveći ekološki problem – piše podgorički DAN.
– Čak 48 procenata anketiranih smatra da je gradska deponija glavni zagađivač životne sredine, dok 22 procenta kao problem vidi sekundarni gradski vodovod koji je izgrađen od azbestnih cijevi. Isto tako 17 procenata anketiranih zaključuje da su najveći ekološki problem divnje deponije, dok manji broj anketiranih probleme vidi u nepostojanju parka za rekreaciju, te nezbrinutim psima i mačkama, kao i uzurpaciji gradskog i šumskog zemljišta – ističu iz NVO “Avlija” i dodaju da se i ranije radilo na uklanjanju divljih deponija ali se to nije pokazalo efikasnim obzirom da se u protekle tri decenije nije ništa bitno promijenilo na tom planu
– U našoj opštini uopšte ne postoje uslovi za selektivno odlaganje i reciklažu otpada pa se sa komunalnim otpadom miješaju opasne materije iako je to Ustavom CG, kao ekološke države, građanima garantuje pravo na zdravu životnu sredinu. U rješavanje ekoloških problema kao i divljih deponija se mora uključiti NVO sektor, Turistička organizacija, mjesne zajednice, Komunalno preduzeće, Komunalna policija, lokalni mediji i na kraju savjesni građani – naglašavaju iz NVO “Avlija”, i ističu da je vrijeme pandemije virusa korona pravi trenutak za radikalne promjene u oblasti životne sredine.
– Krajnje je vrijeme da se riješi problem divljih deponija i drugog otpada koji zagađuje vazduh, vodu i zemlju. Za dobre i vidljive rezultate u zaštiti životne sredine, potrebno je povećati stepen svijesti o građanskom aktivizmu i odgovornom ophođenju u borbi protiv klimatskih promjena – poručuju iz NVO Avlija.
Inače, postojeća gradska deponija nalazi se nekoliko kilometara nizvodno od grada i smještena je tik pored magistarlnog puta. Više liči na obično smetlište nego na sanitarnu deponiju, a nepostojanje sanitarne deponije, koja bi bila uređena po važećim standardima u toj oblasti, ima za posledicu veoma neodgovoran odnos pojedinaca koji većinu otpada bacaju u korita ovdašnjih rijeka ili odlažu pored puta i na taj način čine i dodatnu ekološku štetu.
Drugi, ali ništa manje važan, problem je neriješeno pitanje tretmana otpadnih voda. Naime, cjelokupna gradska kanalizacija direktno se izliva u Ibar, što, pored ekološkog predstavlja i ozbiljan zdrastveni problem. To naročito dolazi do izražaja tokom ljetnjih mjeseci, kada opadne nivo Ibra tako da se nesnosan smrad širi gradom. Prije dvije godine počelo je uređenje korita Ibra i u okviru te investicije postavljene su cijevi za budući kanalizacioni kolektor.
Projekat mapiranja divljih odlagališta
NVO “Avlija” započela je i akciju mapiranja divljih deponija na području ove opštine. Naglašavaju da je projekat pokrenut u cilju skretanja pažnje na probleme upravljanja otpadom, i da će trajati do kraja avgusta
– Planiramo orgaizovanje okruglog stola i dvije radionice u prirodi, čim sa za to steknu uslovi. U dijelu Ulice Karavanski put, koja vodi prema Park šumi Brezovačko brdo, organizovaćemo akciju uklanjanja otpada. Zasadićemo drvorede listopadnih sadnica u parku. Učesnici akcije biće nagrađeni štednim sijalicama – saopšteno je iz NVO “Avlija”.
Zacrtani planovi realizuju kroz projekat “Vratimo se prirodi – za zelenu budućnost”, koji se finansira u okviru projekta”Zajedno za bolju klimu u Crnoj Gori” a koji realizuje NVO Green Home u saradnji sa Climate Action Network iz Brisela i Savjetom za ekološku gradnju u Crnoj Gori.
Projekat je podržala Delegacija EU u CG kroz IPA program za razvoj civilnog društva.
_________________________
Piše: V.Ra. (DAN)
Istaknuta slika: Gradska deponija u kanjonu Ibra – Foto: V. Ra.