Mersada Nuruddina Agović
Portal Avlija.me počinje sa predstavljanjem likovnih umjetnika prvenstveno iz Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Svi umjetnici koji žele predstaviti svoj rad mogu poslati fotografije umjetničkih djela u JPG formatu uz biografiju na mejl: [email protected].
U ovim prvim ramazanskim danima predstavljamo likovnu umjetnicu iz Tuzle Mersadu Nuruddinu Agović rođenu 1970. godine u Skoplju, kao prvo od 11-ero djece svojih roditelja. Osnovno obrazovanje stekla je u rodnom gradu, Skoplju. Srednjoškolsko obrazovanje je završila u Rožajama, kao i ,,Behram – begovu medresu” u Tuzli. Fakultet islamskih nauka u Sarajevu upisuje akademske 2002/03. godine na kojem diplomira 2007. godine, čime stiče zvanje profesora islamske teologije. Zaposlena je u Srednjoj medicinskoj školi u Tuzli kao profesorica islamske vjeronauke. 2008. godine upisuje master studij na Internacionalnom univerzitetu u Novom Pazaru, a nakon toga trogodišnji doktorski studij.
Umijeće pisanja arapske kaligrafije rukopisom ,,sulus” i ,,kufi” usavršava kod kaligrafa h.hfz. Abdullaha ef. Budimlije 2000. godine od kada je imala je mnogo samostalnih i kolektivnih izložbi u zemlji i inozemstvu (Bosna i Hercegovina, Srbija, Crna Gora, Makedonija) 2003. godine printani mediji je spominju kao ,,Prvu ženu kaligrafa u Bosni i Hercegovini”.
Kao kaligraf i slikar bila je gost mnogih televizijskih i radio emisija: TVT, TVTK, TV,,Slon”, Lukavačka TV, APR Rožaje, Radio Novi Pazar itd. O Mersadi Nuruddini Agović kao profesorici, kaligrafkinji i slikarici pisali su mnogi printani mediji: ,,Dnevni avaz”, ,,Ljiljan”, ,,Azra”, ,,Zehra”, ,,Preporod”, ,,Glas Islama”, kao i mnogi elektronski mediji. U časopisu ,,Bosanska Sumejja” vodila je rubriku ,,Škola kaligrafije”.
Na postdiplomskom studiju se opredjeljuje za izborni predmet ,,Kaligrafija u grafici” koju usavršava kod Prof. dr. Fehima Huskovića. U ovoj oblasti je imala saradnju sa beogradskim profesorom Vanjom Stanišićem koji je njenu kaligrafiju opisao u svojoj knjizi.
Osim predmeta Islamska vjeronauka, predavala je i predmet Religijska kultura, bila voditelj likovno – kaligrafskih sekcija, orijentalne umjetnosti, kolumnista internet portala i scenograf pozorišnih predstava. Tri puta je učestvovala na likovnoj koloniji ,,KLIK Džafići”: 2011., 2012., i 2013. godine.
Bori se protiv diskriminacija svih vrsta i za slobodu ljudskih prava. Autor je sedamdesetak tekstova u kojima piše protiv vjerske i nacionalne diskriminacije. Posebno se zalaže za prava ugroženih kategorija stanovništva: siročadi, udovica, Roma, invalida i dr. Od stranih jezika aktivno govori makedonski, pasivno arapski i engleski, a služi se albanskim i turskim jezikom.
Inicijator, koordinator i učesnik je mnogih projekata, humanitarnih i socijalnih akcija, te član mnogih udruženja i njihovih upravnih odbora, od kojih bi se mogli izdvojiti Udruženje vjeroučitelja TK i Udruženje likovnih umjetnika TK.