NA DANAŠNJI DAN JE TAČNO 28 GODINA ZATOČENIŠTVA U SRPSKIM KAZAMATIMA ORGANIZATORA REFERENDUMA ZA AUTONOMIJU SANDŽAKA
Podsjećamo, prije tačno 28 godina, 4. novembra 1991. godine bivši predsjednik Vlade Sandžaka, tada u svojstvu predsjednika referendumske komisije potpisao je (h)istorijski Izvještaj Centralne komisije o rezultatima glasanja na referendumu za potpunu političku i teritorijalnu autonomiju Sandžaka održanog 25, 26, i 27. oktobra 1991. godine.
Referendumsko pitanje je glasilo: „Da li ste za potpunu političku i teritorijalnu autonomiju Sandžaka sa pravom priključenja jednoj od suverenih republika?”
Već 28 godina se većina organizatora referenduma o autonomiji Sandžaka nalazi u srpskom kazamatu u Beogradu i drugim srpskim zindanima što je ravno periodu koji je poznati kosovski disident Adem Demaći proveo u srpskom zatvou zbog zalaganja za nezavisnost Kosova.
Povodom 28 godina od zatočništva organizatora referenduma o autonomiji Sandžaka, tadašnji predsjednik Muslimanskog nacionalnog vijeća Sandžaka i glavni organizator referenduma je izjavio za Anadoliju: ”Na tom referendumu 1991. godine postavljeni su čvrsti temelji u Njemačkoj i drugim zapadnoevropskim državama na kojima mladi Bošnjaci već 28 godina grade stabilnost i autonomiju u kojoj će zajedno sa Njemcima, Francuzima, Holanđanima i drugim narodima živjeti srećno i niko ih neće gaziti. Ukoliko srpski šovinistički režim poslije 28 godina oslobodi organizatore referenduma o autonomiji Sandžaka spreman sam da se predam i ostatak života provedem u Beogradu” – poručio je jedan od rijetkih organizatora referenduma koji se nalazi na slobodi i pozvao prisutne Bošnjake koji su se okupili ispred ćevabdžinice da mu se pridruže na deset sa lukom u somunu i domaćim kisjelim mlijekom sa Pešteri.
U biračke spiskove za sprovođenje referenduma o autonomiji Sandžaka upisano je ukupno 264.156 punoljetnih građana koji su imali pravo glasanja tj. izjašnjavanja.
Od ukupno upisanih birača glasanju je pristupilo 185.437 ili 70,19%.
ZA potpunu političku i teritorijalnu autonomiju Sandžaka sa pravom priključenja jednoj od suverenih Republika, izjasnilo se 183.302 birača, odnosno 98,85% onih koji su izašli na glasanje, što predstavlja 69,39% od ukupnog broja upisanih.
Sandžački odbor za zaštitu ljudskih prava i sloboda, Fond za humanitarno pravo, Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji i Žene u crnom iz Beograda su zatražili od beogradskog režima da ne dozvoli da se obori naslavni rekord tamničenja Demaćija te da hitno oslobodi sve bošnjačke političke zatvorenike koji se nalaze u Beogradu već 28 godina s ciljem vraćanja povjerenja u institucije sistema i jačanja procesa pomirenje i izgradnje trajnog i održivog mira između Srba, Bošnjaka, Albanaca, Crnogoraca, Roma, Goranaca, Rusina, Mađara i pripadnika drugih nacionalnih manjina u Republici Srbiji.
____________________
Preneseno sa: Montenegrotribune.śź