Tuzi je gradsko naselje i sedište istoimene opštine u Crnoj Gori. Do 1. septembra 2018. godine, opština Tuzi je bila u sastavu glavnog grada Podgorice, kao jedna od dve gradske opštine. Prema popisu iz 2011. bilo je 4.748 stanovnika. Ovde se nalazi železnička stanica Tuzi.
Ćazim-begovu džamiju u Tuzima je sagradio Ćazim beg Dirik koji je rođen 1881. godine u Bitolju. Nakon što je završio vojnu školu 1904. godine, poslat je u Skadar, gdje je ostao sve do 1908. godine kada je prekomandovan u u Tuzi. U Tuzi je odmah sagradio džamiju, mekteb i bunar. Džamija je renovirana više puta, ali je sačuvan njen izgled. Džamija je rađena od tvrdog materijala sa kamenom munarom. Godine 2000, sa lijeve strane od ulaza u džamiju, podignuta je nova munara čija visina iznosi trideset i tri metra. Na ulazu u džamiju stoji natpis uklesan na ploči na kome piše:
„U ime Allaha Milostivog Samilosnog / da mir bude s vama / vi ćete biti čestiti / uđite u džennet / da u njemu vječno ostanete / mala varošica / stimana džamija / Halifa islamski Car Sultan Mehmed V veličani, / prva svečanost, sreski načelnik kapetan Ćazim Bejin, / da se vodi računa. / Podigla se iz dobrovoljnih priloga muslimana. / Kaligraf i majstor, / Hadži Derviš Dibra, / Podignuta 1326. h – 1908. godine.
Jedna od najstarijih džamija na prostoru Podgorice i okoline je Nizamska džamija u Tuzima. U okviru ovog vjerskog objekta, koji datira još od vremena sultana Mehmeda Fatiha Drugog, nalazi se i šehidsko mezarje, u kojem su ukopani osmanlijski vojnici, koji su poginuli u bitkama na ovim prostorima.
Iako nema preciznih podataka o datumu izgradnje ove džamije, pretpostavka je da je sagrađena u 17. vijeku. Sve do 1930. godine ova džamija je bila u funkciji da bi stradala 1931. godine, te su o njoj svjedočili samo sačuvani temelji i ostaci zidina. NVO ”Šeher” je uz pomoć građana 2010. godine počela obnovu džamije, nakon što 70 godina nije bila u funkciji. Da bi TIKA nastavila obnovu ove džamije i okolnog šehidskog mezaristana. Visina minareta iznosi 43 metra.
Članak je nastao u okviru projekta koji je finansiralo Ministarstvo kulture i medija iz sredstava Fonda za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti medija. Mišljenja, nalazi, zaključci ili preporuke koji su ovdje izneseni su stav autora i ne odražavaju nužno stav Ministarstva kulture i medija Crne Gore