LINA KOSTENKO SNAGOM RIJEČI DO SLOBODE I ISTINE
Piše: Božidar Proročić
Lina Kostenko rođena je 19. marta 1930. godine u Ržiščiv Kijevska oblast. Pjesnikinja jedna od najistaknutih intelektualaca, koja je čitav svoj život i svoje stvaralaštvo posvetila kulturnoj afirmaciji Ukrajine. Pripada jednoj od najhrabrjih žena-pjesnika Ukrajine, čiji je ukupni život i stvaralaštvo snaga, i moć riječi, predstavljaju jednu od najvećih figura književnosti Ukrajine. Lina je rođena u porodici učitelja, kada je imala 6 godina Linina porodica se seli u Kijev. Od 1937- 1941. učila je osnovnu školu u gradiću na ostrvu Turhaniov, đe je živjela cijela porodica. Škola je spaljena 1943. godine, sa čitavim selom. O tom događaju Lina Kostenko je napisala pjesmu „Odrasla sam u Kijevskoj Veneciji.” Završava srednju školu u Kurenjivki (dio Kijeva) još tada počela je da pohađa književni studio u časopisu „Dnjipro” čiji je urednik tada bio Andrij Mališsko. Ovaj istaknuti ukrajinski pjesnik je 1946. godine objavio prve Linine pjesme. Nakon završetka srednje škole upisuje Kijevski pedagoški zavod, „A. M. Gorki” (sada je to Pedagoški univerzitet nazvan po Mihajlu Drahomanovu) ali ga je ubrzo napuštila i otišla da studira, na Moskovskom književnom institutu „A. M. Gorki”. Lina Kostenko je diplomirala 1956. kao jedan od najboljih studenata.
Pred sam početak šesdesetih godina Lina Kostenko objavljuje svoju prvu zbirku (1957) „Zraci Zemlje. ” Već sa ovom prvom debitantskom zbirkom Lina Kostenko pripada univerzumu galaksije mladih ukrajinskih pjesnika, koji su djelovali na pragu pedesetih i šesdesetih godina. Mladi pjesnici Ukrajine, svojom poezijom rušili su pred sobom sve granice, njihova se poezija širila Ukrajinom kao nezaustavljivi talas novoga doba. Period šesdestih poznat još i kao intelektulani pokret „šistdesjatniki ” kojem su pripadali Dmitro Pavličko, Ivan Drač i brojni drugi književnici. Ovaj pokret predstavlja jedan od najjačih intelektulanih pokreta u Evropi koja je bila pod okovima različitih, hegemonija Rusije ali raspeta između sistema i režima. Stil književnosti Line Kostenko donio je novi pristup poeziji do tada neviđeno nešto novo, avangaradno, atipično ali uvjek istinski nemilosrdno i što kritičnije prema tadašnjim vlastima SSSR-a i aktuelnom režimu. Nakon prve zbirke izlazi zbirka (1958)„Jedra ” a već (1961) „Putovanje srca. ” Ove dvije njene zbirke lako nalaze put do čitalaca koji u njoj prepoznaju istinskog majstora savremene poezije Ukrajine, doživjajvajući njenu punu zrelost ali i afirmaciju pisane riječi kojom je ona tako snažno vladala.Početkom 1960-ih je učestvovala u književnim večerima u Kijevskom klubu kreativne omladine . Od 1961. kritikovana je zbog “apolitičnosti” , uklonjena je iz plana za snimanje filma po njenom scenariju “Tragom vjetrova”. Podstaknuta podrškom čitaoca a andahnuta, željom da ostvari još veći napredak u poeziji i van granica Ukrajine (1962) joj izlazi zbirka poezije „Zvjezdani Integral. ” Međutim ova zbirka poezije našla se na udaru političke cenzure i nije ugledala svjetlost dana. Tada nastaju represije prema Lini Kostenko zabranjuje se njeno pisanje, njena izdanja, autorski tekstovi, sve što je bilo vezano za njen kulturni rad. 8. aprila 1963., na ideološkom sastanku, sekretar Centralnog komiteta Komunističke partije ideologije A. Skaba je rekao: “Formalističke eksperimenti riječju neminovno dovode do izobličenja i nejasnoća ideološkog i umjetničkog sadržaja dela. I to je upravo slučaj, o čemu svjedoče neki od radova mladih pjesnika M. Vinhranovskog , I. Drača , L. Kostenko.” To je bio signal za pogrom generacije šezdesetih godina.
Godine (1965) Lina Kostenko staje hrabro u odbrani protiv hapšenja ukrajinske inteligencije. Potpisuje protesna pisma kad je V. Čornilovu koji je bio samo jedan od brojnih u čiju je zaštiti stala Lina Kostenko. Istupa brani slobodu javne riječi protestuje, i protivi se represijama nad kolegama po peru. Takvi protesti Line Kostenko najviše će se odraziti na njen književni rad, koji će biti pod lupom tadašnje javnosti često zabranjivan. Tokom godina izolovanja od strane medija Lina Kostenko povremeno svoje tekstove u časopisima u tadašnjoj Čehoslovačkoj, Poljskoj i vrlo rijetko u Ukrajini. Tek (1979) objavljenja je sljedeća zbirka ove istaknute pjesnikinje „Na obalama vječite rijeke. ” Njen pristup poeziji iskren i beskompromisan. Pored ove zbirke izlazi i zbirka „Neponovljivost ”(1980) . Obje zbirke nastale su posle dugih procesa, ćutanja i nemogućnosti iskazivanja slobodne riječi. U njenoj peziji nastaje posebni lirski književni izraz kao posljedica višegodišnjeg ćutanja i nemogućnosti iskazivanja poetskih misli. Kroz poeziju Line Kostenko, protkana je nit savjesti naroda Ukrajine i razmišljanja o kulturnom identitetu. Njen roman Marusja Čuraj izdat (1979) potom (1982) na poseban orginalan način, predstavila jedan od motiva ukrajinske narodne pjesme. Posebno su intresantna njena djela Duma o tri brata neazovska i Sneg u Florenciji, kao i u poema balada Skitska odiseja, koje su ušle u zbirku Vrt skulptura koje ne kopne (1987) pjesnikinja traga za mnogobrojnim pitanjima tog vremena, u vječitoj dilemi, i nostalgiji za slobodom intelektulanog izraza. U teškim periodima stagnacije i izolacije bilo kojeg vide nacionalnog identiteta Ukrajine, svaka živa riječ koja se nije uklapala, u uske okvire razmišljanja najčešće političkih kritičara i sumljivih poznavaoca duhovnog bogastva naroda Ukrajine nemilosrdno se gazila. Kostenko je jačinom svojih djela dala posebno jak i značajan doprinos kulturi Ukrajine ona i danas blista istom snagom jačinom i harizmom kao i nekada pored Dmitra Pavlička bliskog prijatelja sa početka šesdesetih godina, sa kojim je pokrenula brojne pjesničke poklike slobode. Njena poezija obiluje lirskim intimnim pjesmama, i socijalnih pjesama o ulozi i odgovornosti svakog pjesnika u savremenim društvenim i političkim tokovima u totalitarnom društvu. Koristeći različite pristupe, ritmove sofisticirani pristup i suptilnu kreativnost ona pripada jednom od najboljih savremnih pjesnika njenje ponosne Ukrajine.
Na srpskom je objavljena zbirka Skitska baba (1981) u prevodu Srđana Đ. Raškovića (Bagdala, Kruševac, 50 str.)
Pjesme u ovom izboru uzete su iz zbirke Izabrana dela (1989), gde su ušle pesme iz zbiraka Zvezdani integral (1963) i Knežje brdo (1972), koje nisu bile objavljene na vreme iz ranije pomenutih razloga, kao i novije pesme.
Pjesme Line Kostenko su prevođene na srpski i ranije:
Na zemlji ima pjesnika sve više…; Posmijesi…; Oči koji se rađaju… (prev.S.Rašković). – Bagdala, 1974, XVI, 1978, str.12-13; zbirka Skitska baba (prev., autor izbora i pogovora S.Rašković). – Bagdala, Kruševac, 1981, 50 str. Pjesma Line Kostenko:
…
U ružama su kočije od zlata.
Plavetni puti kreću s kućnog trema.
Odasvud sjaj koji se ne shvata.
Početak je. Još ni riječi nema.
Još čudan dim, i dom iz bajke rani,
I još se ništa nikako ne zove.
Oblaci nisu za riječ privezani,
pa jednostavno samo plove, plove.
Svaki se prst još ravna s Betovenom.
Još sve na svijetu kao svoje primam.
I sunce sija zagonetnom zenom.
Još nema riječi. Poezije ima