Od samog trenutka izlaska na svijet iz majčine posteljice, postajemo ljudi, a samim time nameće se pitanje kako i koliko vremena i načina ima da kroz život upoznamo, ponajprije samog sebe. Interakcija sa bližnjima, socijalizira nas u mjeri koliko si sami dozvolimo, no s odrastanjem mnogo toga odlazi u neželjenim pravcima. Čovjek kao jedinka, ali biće kojemu je Bog ili priroda sasvim svejedno podario mudrost i po tome se razlikuje od svih ostalih bića, jednostavno mora u svojoj glavi ucrtati pravac koji bi ga onda odveo do nekih pravih rezultata… Ali, onda dolazi ono sveprisutno ali, globalizacija i njeno, možemo slobodno reći prokletstvo, tog istog čovjeka, vozaju od jedne do druge stanice društvenih mreža koje se razmnožavaju poput punoglavaca, istovremeno uzimajući svoj danak. Hoće i može li čovjek tada, suprostaviti se, težini i nemoralu, hedonizmu i narcisoidnosti, tamo nekih pojedinaca ili organizacija plaćenih da ispiru mozak na Facebooku, Instagramu i sličnim… inim? Znatiželja se u unutrašnjosti ljudske vrste želi silom suprostaviti svakojakim nemanima koje nas mame u obliku lajkova, reklama, promocija: biti bolji, uspješniji, gledaniji, a zapravo je sve to, rekla bih samo ili tek “lov u mutnom” kada čovjek dolazi u velika iskušenja. I da, naravno, upoznaje sebe u nekim segmentima, no koliko je to dovoljno, o tome upozorava i Sokrat pa zaključuje da je to čitav jedan dugovječan proces nazvan avantura.
Svaki čovjek koji stavlja pred sebe određeni cilj, zamisao, živi u uvjerenju kako će se vjerojatno sve to jednog dana i ostvariti ali ispada da i nije baš tako, da zapravo veliki dio ostaje sjena svojih zamisli.
Platonovu mitu – ključ je uvijek u nama, i stanje našeg ropstva ili naše slobode ovisi samo o nama samima, priključuje se i moja mala točka filozofskog promišljanja. Istina je jedna: u svijetu tehnologije, lažne i priučene demokracije, istovremeno miješanja civilizacija za emigrantskih kriza, čovjek dolazi u sukob sam sa sobom i svojim identitetom, nemoćan je da se iskoprca iz mnoštva naredbi, uvjerenja, internetskih laboratorija u kojem su često pokusi opstanka, nažalost pogubni za čovjeka kao takvog.