Skip to content
September 27, 2025
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • VK
  • Youtube
  • Instagram

PORTAL ZA KULTURU, KNJIŽEVNOST I DRUŠTVENE TEME

Connect with Us

  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • VK
  • Youtube
  • Instagram

Tags

Aforizmi Antropologija Bajke Bosna i Hercegovina Crna Gora Drugi pišu Ekologija Eseji Feljton Fotogalerija Historija Hrvatska Intervju Istaknuto Izložbe Kalendar Karikature Književna kritika Kolumne Kritike Kulturna baština Magazin Narodne umotvorine Naučni rad Nekategorisano Poezija Polemike Portreti Prevodi Projekti Promocije Proza Putopis Radio Avlija Reagovanje Rekli su... Satira Sjećanja Srbija Stari tekstovi Teme Umjetnost Vijesti Zabava Zdravlje

Categories

  • Aforizmi
  • Antologija
  • Antropologija
  • Arheologija
  • Bajke
  • Bosanska kuhinja
  • Bosna i Hercegovina
  • Crna Gora
  • Drugi pišu
  • Ekologija
  • Eseji
  • Feljton
  • Filozofija
  • Fotogalerija
  • Historija
  • Hrvatska
  • Humoreska
  • Intervju
  • Istaknuto
  • Izložba
  • Izložbe
  • Kalendar
  • Karikature
  • Književna kritika
  • Kolumne
  • Konkursi
  • Kritike
  • Kulturna baština
  • Magazin
  • Medijska pismenost
  • Narodne umotvorine
  • Naučni rad
  • Nekategorisano
  • Poezija
  • Polemike
  • Portreti
  • Prevodi
  • Projekti
  • Promocije
  • Proza
  • Putopis
  • Radio Avlija
  • Reagovanje
  • Rekli su…
  • Reportaža
  • Satira
  • Sjećanja
  • Srbija
  • Stari tekstovi
  • Tema broja
  • Teme
  • Umjetnost
  • Vijesti
  • Zabava
  • Zdravlje
  • Home
  • Vijesti
  • Poezija
  • Proza
  • Magazin
  • Kolumne
  • Intervju
  • Eseji
  • Portreti
  • Kulturna baština
  • Zdravlje
  • Ekologija
AJB uživo
  • Home
  • Proza
  • Mehmed Meša Delić: Kurban treba biti lijep
  • Proza

Mehmed Meša Delić: Kurban treba biti lijep

Redakcija August 9, 2018

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog.

Mi smo ti uistinu, mnogo dobra dali.

Zato se Gospodaru svome moli i kurban kolji.

Onaj koji tebe mrzi sigurno će on bez pomena ostati.

(Kur’an, sura Kevser)

 

Uz moševačko polje gmizalo je stado ovaca koje je sličilo na stonogu. Na čelu stada jedan stariji čoban koji je vodio natovarenog magarca. U tovaru su bile sve potrepštine za život čobana koji su mjesecima bili odsutni od svojih kuća i sela.

Poneka bi od ovaca pokušala preteći sporog magarca, a to je čobanu išlo na živce pa je puštao privuzu sa kojom je vodio, bolje reći vukao sporog magarca kako bi zaustavio neposlušne ovce, pogotovo onu koja je nosila zvono, zvonaru kako su je čobani zvali.

Na začelju stada je bio mlađi čoban, možda sin onog na pročelju koji je tjerao stado i pazio da neka od ovaca se ne odvoji i ostane u zelenom hendeku. Ako bi neka i pokušala da napusti stado čoban bi zviždukom naredio ovčarskom psu da je natjera u stado.

Čoban na začelju je nosio i jedno malo janje prebačeno preko podlaktnice, ko je sličilo na mokru krpu prebačenu preka plota.

Kada sam vidio taj prizor to me puno rastužilo i ja zamolim babu koji je sve to gledao da pita čobana zašto nosi to janje tako? Da li je bolesno pa ne može da prati svoju majku?

Čoban kao da je očekivao takvo pitanje poče da nam objašnjava razloge:

-Znate, ima poneka od ovaca koje se odvonje ili otronje, to jest ojanje dvoje ili troje janjadi i često biva da jedno od tih janjadi bude slabunjavo i ne može da prati i sisa majku, pa poneko zbog toga  i krepa. Eto ja nosim jedno takvo koje imade sudbinu da bude slabunjavo.

-A, šta je, muško ili žensko? – upita ga.

Čobanu ne bi mrsko i on nam pokaza spol. Bio je mali ovan.

Nagovarao sam babu da tog malog slabunjavog ovna kupi od čobana da mu spasimo život. Babo kao da je znao da će nas djecu puno obradovati pa upita čobana:

-A, da li bi prodao to janje?

Čoban kao da je jedva dočekao, doviknu čobana sa pročelja i upita ga:

-Evo imam mušterije, da li mogu prodati ovo janje koje moram nositi?

– More, more, neka im  bude hajrli!

Čoban spusti janje u moje naručje, a babo mu ispruži ruku da naprave pazar. Prekidoše rukovanje i otac mu plati janje, a čobanu kao da je pao kamen sa pleća zagrli mene i janje i poželi da janje brzo poraste.

Pazili smo, hranili smo, mazili smo janje koje je dobro napredovalo i nije se od nas odvajalo, kao što i mi se nismo od njega odvajali.

Pratilo nas je na svakom koraku bilo gdje da smo išli, kao da je pas, a ne janje. Kada su mu počeli rasti rogovi mi bi mu češali čelo i tako ga provocirali, a on bi se vraćao unatrag da bi se zaletio da nas udari. Nije se znao sa nama šaliti nego bi se zaletio pa koga stigne udari, a mi bi padali kao žake po meraji. Sreća da se babo tu zadesio i sve to uz smjeh posmatrao. Kada se ovan malo k’o umorio babo nam predloži da kada se ovan zaleti da mi brzo legnemo po meraji i ovan neće moći da nas udari. Mi to odmah isprobasmo i zaista babo bi u pravu. A ko ne bi brzo legao ovan bi ga sustigao , udario i na meraju oborio.

Naš ovan je porastao u pravog ljepotana sa predivnim uvrnutim rogovima i bijelom vunom koja se na suncu prisjevala kao da je svila.

Nakon nekoliko vremena babo nas okupi na meraji da nam saopšti neku važnu vijest. Mi se okupismo i dok smo posmatrali kako ovan čupka zelenu travu babo reče:

-Djeco draga, vi znate da se bliži Kurban – bajram i ja sam se sa vašom majko dogovorio da ovaj vaš lijepi ovan bude i vaš lijepi kurban.

To nas šokira, rastuži, razljuti i mi počesmo babu moliti da ne bude baš, ovaj naš ovan za kurban. U tom momentu više smo mislili kako spasiti ovna nego što smo mislili na Kurban – bajram i njegove blagodati kojima smo se uvijek radovali.

– Vidi ga, kako je samo lijep! – govorili smo babi.

A babo će na to:

– Kurban treba biti lijep, mora biti zdrav i bez mahane!

Sada kada ste porasli i možete neke stvari shvatiti i razumjeti babo će vam ovo ispričati:

– Bilo je to davno, a nešto bitno i važno se dogodilo i ostaće do Sudnjeg dana. Hazreti Ibrahim, a.s., koji je bio darežljiv čovjek, a uživao je veliki ugled da su mu se i meleci i ljudi divili. Imao je podosta godina ali nije imao ni jedno dijete, a kao svaki roditelj i on je to žarko želio. Često je o tome razmišljao i jednog dana sam sebi je rekao:

– Gospodaru moj, daj mi porod čestiti, žrtvovaću ga za Allaha!

Tako je molio Allaha, dž.š., i tako Mu se zavjetovao.

Od tog dana kada je to izgovori prošlo je podosta vremena, na to je on i zaboravio.

Allah dž.š. koji sve čuje i vidi, i koji nije zaboravan usliša njegovu dovu i podari mu sina blage naravi. Bila je velika radost i veselje u Ibrahimovom a.s. domu. Dječaku dade ime Ismail a.s.koji će postati začetnička loza svih budućih Poslanika.

Kada je Ismail a.s. napunio osam godina, njegov otac Ibrahim a.s. opet usni san u kojem mu bi rečeno:

-O Ibrahime, ispuni svoj zavjet!

Allah dž.š. je od Ibrahima a.s. tražio da sina zakolje kao kurban.

Ibrahim a.s. je taj san ispričao Ismailu a.s., a Ismail a.s. svoju pokornost izrazi riječima:

-Babo moj, učini kako ti je naređeno, vidjećeš da sam strpljiv.

U trenutku kada je Ibrahim a.s. htio izvršiti zapovijed i povalio sina kao kurban Allah dž.š. se obrati:

-O Ibrahime, ti si pokazao svoju odanost…

Tada mu Allah dž.š. posla lijepog ovna kao što je ovaj vaš i naredi mu da ga zakolje umjesto Ismaila a.s., što je i učinio.

Tako je Allah dž.š. Ibrahimu a.s. njegovog sina zamijenio kurbanom.

Nakon ove babine priče mi smo jedva dočekali Kurban – bajram i da naš lijepi ovan bude još i  lijepši  kurban.

Prošlo je puno godina od tada, a mi djeca i dan danas čuvamo uspomene i sjećanja na naš lijepi kurban. A da bi se to tako dugo pamtilo pobrinuo se naš rahmetli babo. On je.kurbansku kožicu odnio kod kožara koji je od nje napravio postekiju za klanjanje namaza, a one zavrnute kurbanske rogove je zakovao ispod strehe starog hambara koji je bio okrenut prema meraji po kojoj nas je jurio i obarao naš lijepi ovan.

 

Tags: istaknuto proza

Continue Reading

Previous: Refik Bulić: Priča o fetusu
Next: Nusmir Muharemović, glumac je čovjek

Related Stories

Marija Juračić: Planina
  • Istaknuto
  • Proza

Marija Juračić: Planina

April 14, 2025
Ćamil Sijarić: Žena i noć
  • Istaknuto
  • Proza

Ćamil Sijarić: Žena i noć

March 2, 2025
Anita Radenković: Soba
  • Proza

Anita Radenković: Soba

June 26, 2024

Recent Posts

  • Mika Antić: Mi smo se suviše sretali
  • Aleksa Šantić: Ne vjeruj
  • Pero Zibac: Kad dođe čas
  • U Rožajama tragom Zaima Azemovića
  • Hana Kazazović: Je li naša ljubaznost opasna po život?

Archives

  • September 2025
  • August 2025
  • July 2025
  • June 2025
  • May 2025
  • April 2025
  • March 2025
  • February 2025
  • January 2025
  • December 2024
  • September 2024
  • August 2024
  • July 2024
  • June 2024
  • May 2024
  • April 2024
  • March 2024
  • February 2024
  • January 2024
  • December 2023
  • November 2023
  • October 2023
  • July 2023
  • June 2023
  • May 2023
  • April 2023
  • March 2023
  • February 2023
  • January 2023
  • December 2022
  • November 2022
  • October 2022
  • September 2022
  • August 2022
  • July 2022
  • June 2022
  • May 2022
  • April 2022
  • March 2022
  • February 2022
  • January 2022
  • December 2021
  • November 2021
  • October 2021
  • September 2021
  • August 2021
  • July 2021
  • June 2021
  • May 2021
  • April 2021
  • March 2021
  • February 2021
  • January 2021
  • December 2020
  • November 2020
  • October 2020
  • September 2020
  • August 2020
  • July 2020
  • June 2020
  • May 2020
  • April 2020
  • March 2020
  • February 2020
  • January 2020
  • December 2019
  • November 2019
  • October 2019
  • September 2019
  • August 2019
  • July 2019
  • June 2019
  • May 2019
  • April 2019
  • March 2019
  • February 2019
  • January 2019
  • December 2018
  • November 2018
  • October 2018
  • September 2018
  • August 2018
  • July 2018
  • June 2018
  • May 2018
  • April 2018
  • March 2018
  • February 2018
  • January 2018
  • December 2017
  • November 2017
  • October 2017
  • September 2017
  • August 2017
  • July 2017
  • June 2017
  • May 2017
  • April 2017
  • March 2017
  • February 2017
  • January 2017
  • December 2016
  • November 2016
  • October 2016
  • September 2016
  • August 2016
  • July 2016
  • June 2016
  • May 2016
  • April 2016
  • March 2016
  • February 2016
  • January 2016
  • December 2015
  • November 2015
  • October 2015
  • September 2015
  • August 2015
  • July 2015
  • June 2015
  • May 2015
  • April 2015
  • March 2015
  • February 2015
  • January 2015
  • December 2014
  • November 2014
  • October 2014
  • September 2014
  • August 2014
  • July 2014
  • June 2014
  • May 2014
  • April 2014
  • March 2014
  • February 2014
  • January 2014
  • December 2013
  • November 2013
  • October 2013
  • September 2013
  • August 2013
  • July 2013
  • June 2013
  • May 2013
  • April 2013
  • March 2013
  • February 2013
  • January 2013
  • December 2012

Categories

  • Aforizmi
  • Antologija
  • Antropologija
  • Arheologija
  • Bajke
  • Bosanska kuhinja
  • Bosna i Hercegovina
  • Crna Gora
  • Drugi pišu
  • Ekologija
  • Eseji
  • Feljton
  • Filozofija
  • Fotogalerija
  • Historija
  • Hrvatska
  • Humoreska
  • Intervju
  • Istaknuto
  • Izložba
  • Izložbe
  • Kalendar
  • Karikature
  • Književna kritika
  • Kolumne
  • Konkursi
  • Kritike
  • Kulturna baština
  • Magazin
  • Medijska pismenost
  • Narodne umotvorine
  • Naučni rad
  • Nekategorisano
  • Poezija
  • Polemike
  • Portreti
  • Prevodi
  • Projekti
  • Promocije
  • Proza
  • Putopis
  • Radio Avlija
  • Reagovanje
  • Rekli su…
  • Reportaža
  • Satira
  • Sjećanja
  • Srbija
  • Stari tekstovi
  • Tema broja
  • Teme
  • Umjetnost
  • Vijesti
  • Zabava
  • Zdravlje

Meta

  • Register
  • Log in
  • Entries feed
  • Comments feed
  • WordPress.org

Ne zaboravite da pročitate

Mika Antić: Mi smo se suviše sretali
  • Poezija

Mika Antić: Mi smo se suviše sretali

September 13, 2025
Aleksa Šantić: Ne vjeruj
  • Poezija

Aleksa Šantić: Ne vjeruj

September 13, 2025
Pero Zibac: Kad dođe čas
  • Poezija

Pero Zibac: Kad dođe čas

September 13, 2025
U Rožajama tragom Zaima Azemovića
  • Istaknuto
  • Magazin

U Rožajama tragom Zaima Azemovića

September 3, 2025

Nedavne objave

  • Mika Antić: Mi smo se suviše sretali
  • Aleksa Šantić: Ne vjeruj
  • Pero Zibac: Kad dođe čas
  • U Rožajama tragom Zaima Azemovića
  • Hana Kazazović: Je li naša ljubaznost opasna po život?
  • Emir Pašić: ”KAZIVART” I ”ŽUBOR BIHORA” SRDAČNO POZDRAVLJENI U ROŽAJAMA
  • Said Šteta: Otac je volio kišu
  • Audio poezija Bošnjaka 40
  • Audio poezija Bošnjaka 39

Kategorije

Aforizmi Antropologija Bajke Bosna i Hercegovina Crna Gora Drugi pišu Ekologija Eseji Feljton Fotogalerija Historija Hrvatska Intervju Istaknuto Izložbe Kalendar Karikature Književna kritika Kolumne Kritike Kulturna baština Magazin Narodne umotvorine Naučni rad Nekategorisano Poezija Polemike Portreti Prevodi Projekti Promocije Proza Putopis Radio Avlija Reagovanje Rekli su... Satira Sjećanja Srbija Stari tekstovi Teme Umjetnost Vijesti Zabava Zdravlje
  • Home
  • Avlija
  • Riječ glavne urednice
  • Impressum
  • Kontakt
  • Pravila komentarisanja
  • Pišite ombudsmanu
  • Donatori
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • VK
  • Youtube
  • Instagram
Copyright © All rights reserved. | DarkNews by AF themes.