Na međunarodnom konkursu za objavljivanje radova u 12. broju časopisa ‘’Avlija’’ pristigao je veliki broj radova autora iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore, kao i po nekoliko radova iz Italije, Njemačke i Makedonije
Na konkursu su nagrađeni autori za najbolju fotografiju Larisa Bajec iz Italije, Miljan Savić iz Vladičinog Hana, Dženeta Murselović iz Novog Pazara i Milanka Blagojević iz Bosanskog Šamca; za najbolji crtež Anica Damjanović iz Pljevalja i Hana Tripković i Reuf Novalić iz Novog Pazara; za najbolji aforizam Peko Laličić iz Majdanpeka, Duško Radovanović i Zoran Doderović iz Novog Sada, Željko Marković iz Čačka, Živko Prodanović iz Zagreba, Snežana Marko-Musinov iz Zemuna, Mehmed Meša Delić iz Njemačke, Dušan Mijajlović Adski iz Niša i Veseljko Gajdašević Šljarkov iz Feketića; za najbolju prozu: Đura Šefer Sremac iz Rume, Slobodan Ž. Obradović iz Valjeva, Kemal Čopra i Selman Repišti iz Sarajeva, Zijad Pandur iz Živinica, Svetlana Radosavljević iz Leposavića, Sande Dodevski iz Herceg Novog, Mirjana Likica Milošević iz Kragujevca i Sanela Halković iz Sjenice; za najbolju poeziju Marko Pejatović i Mirko Pejatović iz Pljevalja, Paško Romić Croatovski iz Hrvatske, Slavko Mali iz Prokuplja i Ena Bogućanin iz Novog Pazara; za najbolji esej Safet Hadrović Vrbički iz Rožaja čiji će radovi osim u časopisu ‘’Avlija’’ biti publikovani i na portalu Avlija.me.
Novi 12. broj časopisa ‘’Avlija’’ otvara posthumno objavljen razgovor sa piscem Ševkom Kadrićem iz Švedske, a zatim slijede razgovori sa književnicima Eminom Jusufović iz Njemačke i Brahom Adrovićem iz Berana. U rubrici ‘’Zaboravljeni pisci’’ predstavljen je Edhem Mulabdić i njegov roman ‘’Zeleno busenje’’ publikovan 1898. godine o kome piše Mehmed Meša Delić.
U novom broju časopisa ‘’Avlija’’ objavljene su priče Ćamila Sijarića ‘’Žena i noć’’, Branislava Nušića ‘’Hadži-Jakub Berber’’, Rama Markišića ‘’Plavsko-gusinjske priče’’, Ševka Kadrića ‘’Sinija’’ i ‘’Planina kao lijek’’, Emine Jusufović ‘’Miris ljubavi’’ i ‘’Neupućena’’, Slobodana Ž. Obradovića ‘’Pred svevidećim Božijim okom’’, Safeta Hadrovića Vrbičkog ‘’Kob’’, ‘’Žal za mladost’’, ‘’Tiranin’’, ‘’Kletva’’ i ‘’Božji dar’’, Zijada Pandura ‘’Lažov i mudrac’’, ‘’Razmišljanja sanjara’’ i ‘’Nekrologij’’, Svetlane Radosavljević ‘’Dangube’’, Sandea Dodevskog ‘’Romanovo ljeto’’, Mirjane Likice Milošević ‘’Krpice’’, Sanele Halković ‘’Kasetne spasa i smrti’’, Selmana Repištija ‘’Jedan sunčan dan’’, Đura Šefera Sremca ‘’Milosrdni anđeo’’, Kemala Čopra ‘’Bosanske priče’’, Ahmeta Ademagića ‘’Rožajske priče’’, Selve Šabotić–Ramčilović ‘’Orbita’’ i Ene Bogućanin ‘’Priča iz mog zavičaja’’.
U 12. broju ‘’Avlije’’ objavljena je poezija Nasihe Kapidžić Hadžić ‘’Vezeni most’’, ‘’Maskenbal u šumi’’ i ‘’Djeca’’, izabrana poezija Braha Adrovića i Zilhada Ključanina, Envera Muratovića ‘’Korisne stvari’’ i ‘’Granica’’, Peka Laličića ‘’Đurđevdanska’’, ‘’Nostalgične slike 1 i 2’’ i ‘’Zov zavičaja’’, Marka Pejatovića ‘’Lična idila’’, ‘’Dan pred susret’’, ‘’Zanesenjak’’ i ‘’Molba’’, Mirka Pejatovića ‘’Posljednji ples’’ i ‘’Gdje sam’’, Paška Romića Croatovskog ‘’Istočni grijeh Zapadne obale’’ i ‘’Balkanski moment’’, Slavka Malog ‘’Kad lišće počne da ruji’’ i Ene Bogućanin ‘’Mirisi i boje Sandžaka’’. Slijede eseji Safeta Hadrovića Vrbičkog ‘’Osvrt na poetsko stvaralaštvo pjesnika Braha Adrovića’’ i Dženane Durić ‘’Poezija Zilhada Ključanina’’, zatim radovi iz kulturne baštine Hatidže Čar-Drnda ‘’Grad Foča na razmeđu dviju civilizacija’’, Ahmeta Ademagića ‘’Ganića kula’’ i Besima Agića ‘’Najstarije osmanslijsko mezarje u Rožajama’’. Nove rubrike ‘’Narodne umotvorine’’ i ‘’Novi prevodi’’ donose pjesmu ‘’Đerzelez Alija i Kraljević Marko’’, Sande Dodevski je preveo priču ‘’Majčina suza’’ bugarskog pisca Angela Karalijčeva, a Osman Kurpejović putopis Amia Bouéa kroz Sjenicu, Novi Pazar i Peć. Zatim slijede putopis i reportaža Braha Adrovića ‘’Petnjica u Luksemburgu’’ i ‘’Čovjek sa tri imena i šest jezika’’, a od znamenitih Bošnjaka predstavljen je Mehmed–beg Kapetanović Ljubušak. U rubrici ‘’Bošnjački kalendar’’ čitaoci se podsjećaju na 40 godina od smrti Besima Korkuta najpoznatijeg prevodioca Kur’ana Časnog na bosanski jezik kao i na 20 godina od genocida u Srebrenici, smrti Nasihe Kapidžić–Hadžić i potpisivanja Dejtonskog sporazuma. Slijede stari tekstovi Vladimira Kaćanskog ‘’Prilozi za istoriju Beograda, 1937-1938’’, Živorada Jovanovića ‘’Iz starog Beograda’’, Mustafe Busuladžića ‘’Prvi prievodi Kur’ana u svietu i kod nas’’, Adil-bega Zulfikarpašića ‘’Put u Foču 1942.’’ i Danila Kiša ‘’O nacionalizmu’’. U rubrici Filozofija dr Šefket Krcić piše o doprinosu bošnjačkih filozofa razvoju humanističkih diskursa.
Između korica na 450 stranica 12. broja časopisa ‘’Avlija’’ pored tekstova zastupljene su i brojne slike Ševka Kadrića, Ahmeta Ademagića i 1993. godine ubijenog fočanskog slikara Ismeta Čauševića Čakija. Časopis je ilustrovan i rijetko viđenim starim fotografijama i crtežima porušenih džamija u Vladičinom Hanu, Negotinu, Užicu, Jagodini, Leskovcu, Kruševcu, Aleksincu, Prokuplju, Šapcu, Pirotu, Zemunu, Valjevu, Smederevu i Zaječaru, kao i sa nekoliko fotografija porušenih džamija u Nišu i Beogradu. Na kraju časopisa dat je i izbor 40 fotografija o fašističkim zločinima u Drugom svjetskom ratu.
Na kraju časopisa u rubrici ‘’Prikazi’’ Bisera Suljić-Boškailo piše o romanu Ševka Kadrića ‘’Atentat u Sarajevu 2014. Ne dam ja Gavrila’’, Suada Džogović je predstavila knjigu Almira Mehonjića ‘’Sandžački čvor’’, Dubravko Lovrenović novu knjigu Anisa Bajrektarevića ‘’Geopolitika – Evropa Sarajeva 100 godina poslije i drugi spoljnopolitički eseji’’ dok Kenan Sarač piše o nedavno publikovanoj knjizi Faruka Muftića ‘’Spaljena zemlja’’ Tema novog broja ‘’Avlije’’ je islamofobija, a štampanje časopisa je finansirao Mešihat Islamske zajednice u Podgorici.