RIJEČ UZ TREĆI BROJ
Pred nama je treći broj zbornika poezije pjesnikinja regiona „U mreži stih“, u kojem je našla mjesta poezija 34 pjesnikinje iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Kosova, Makedonije, Slovenije i Srbije.
S ovim, trećim, zbornikom poezije pjesnikinja regiona približili smo se prvobitmo postavljenim ciljevima, koje nismo posebno isticali, jer su izgledali udaljeno, ponekad neodostiživo: prvo, u mreži stihova, koju smo široko razastirali i priredili u tri zbornika, obuhvatili smo veliki broj pjesnikinja „od Triglava do Vardara“, njih preko stotinu, pri čemu se ne radi samo o nekom „knjiškom“ poslu sabiranja stihova, nego o jednom dinamičnom, otkrivajućem, kreativnom i mogli bismo reći – radosnom procesu upoznavanja i prepoznavanja, širenja kruga učesnica i novim imenima na poetskom horizontu, u kojem procesu su nam same pjesnikinje pomagale ipredlagale imena.
Ostvaren je i drugi cilj ovih zbornika, a to je da se dade pregled poznatih suvremenih pjesnikinja i s njima, i uz njihovu podršku, da se dade prostor i onima koje tek počinju objavljivati. Ovaj se pristup pokazao plodonosnim, otvorio je vrata mnogim novim imenima, i nadasve – uživanju u poeziji, i u solidarnosti.
Najzad, zbornik je zamišljen kao medij, središte oko kojega ćemo se okupljati, prepoznavati, razmjenjivati stihove, osjećanja i iskustva, želje… Pjesnikinje se dakle nisu našle samo u knjizi nego smo uspjele napraviti i nekoliko susreta onih koje su zastupljene u zborniku – od Ljubljane, gdje su nas ugostile, s puno entuzijazma i volje za suradnju, Barbara Pogačnik, Tanja Tuma, NežaVilhelm i druge, preko Banja Luke (Tanja Stupar Trifunović), Tuzle i manifestacije Cum grano salis (Nermina Omerbegović, Ferida Duraković, Iskra Peneva, Darija Žilić…), susreta u knjižnici Ogrizović u Zagrebu (Jasna Šamić), Pule i gostoprimstva Gorke Ostojić-Cvajner, susreta u SKD u Francuskoj 7, Beograd (Nadežda Radović, Dubravka Đurić, Svetlana Tomić, Biljana M. Živak, Livija Reškovac…), oko 30 pjesnikinja iz svih novonastalih država radovalo se poeziji i druženju. Tijekomzadnjedvijei pol godinesusretisuodržani u: Banja Luci iTuzli (Bosna i Hercegovina), u Rijeci, Puli iZagrebu (Hrvatska); ALFA BK Univerzitet Novi Beograd i u Srpskomknjiževnomdruštvu Beograd (Srbija); u Ljubljani PEN Slovenije; Javna agencija za knjigo RS. Naši planovi skiciraju već susrete u Makedoniji, Crnoj Gori i Kosovu…
Ako negdje možemo prepoznati ono što se podrazumijeva pod sintagmom „žensko pismo“, onda je to bez sumnje sadržaj zbornikâ „U mreži stih“, čije slojeve i originalost prepuštamo na otkrivanje onima koji otvore ove stranice.
I sam povod za predstavljanje ženskog pjesništva u regionu jeste potreba da se osvijetli žensko pjesništvo kao važan faktor za poboljšanje kulturnih politika i potreba za podrškom ovih poetika u okvirima nacionalnih književnosti regiona koji je u mnogo čemu povijesno obilježen kao patrijarhalan i mizogin. Razlog je i važnost kulturnih i književnih veza u regionu koje postaju sve aktualnije, a kako zbog političkih prilika tako i zbog zajedničkog kulturnog naslijeđa. U tom smislu ovaj projekt je i aktivistički, u domenu kulture i kulturnog stvaralaštva te uspostavljanja kulturnih veza. I emocionalnih, zašto ne. Upravo zbog njih otvaramo vam stranice ove knjige i pozivamo vas da uronite u svijet osjećajnosti i bliskosti.
(Shura)