BOSANSKA PIRAMIDA SUNCA (BOSANSKO BRDO)
Misterija ili Svjetsko čudo, nečemo ulaziti u tu sferu istraživanja. Pokušat čemo kroz maketu Visočke piramide Sunca (Bosanskog brda) da prikažemo razvoj života, oko Bosanskih brda. Maketa je izrađena kao jedna cjelina gdje su prikazana razdoblja razvoja života. Sve je to ukonponovano u šest razdoblja širenja života. Počinje od Ilirskog doba, završava sa otkopavnjem Piramide Sunca.
Ilirsko doba, gdje smo prikazali jezero sa Ilirskim čamcima. Iliri u Bosni su se bavili stočarstvom zemljoradnjom, ali su bili poznati kao dobri ribolovci, poznati su bili njihovi čamci.
Drugi dio makete sinbolizuje stečak nadgrobni spomenik iz srednjeg vijeka. Stečak je Bogumilski nadgrobni spomenik. U vrijeme Bogumila pojavila se srednje vjekovna Bosanska crkva. Na drugom djelu makete prikazani su srednje vjekovni stečci i srednje vjekovna Bosanska crkva.
Treči dio makete prikazuje, Mostarski most, sibolizuja dolazak turaka. Osmanlijsko razdoblje BiH traje od 1463 godine. Islamizacija velikim djelom pod turskom vlašču ostaje najizrazitija.
Poslije turske aneksiju Bosne i Hercegovine vrši Austro- Ugarska od 1878 godine do 1918 godine.
Kroz maketu smo prikazali željeznički tunel, pošto ja Austro-Ugarska gradila željezničke pruge po Bosni i Hercegovini.
Poslije vladavine nad Bosnom i Hercegovinom, Austro-Ugarske poslije prvog svjetskog rata Bosna i Hercegovina je ukljućena u kraljevstvo Srba i Hrvata. Taj period nema nikakvih historijski znamenotisti. Zbog toga smo uzeli znamenitost iz Socijalistićke Federativne Jugoslavije koja je nastala završetkom drugog svjetskog rata. Napravljena je maketa fabrike, dolaskom Socijalistićke Jugoslavije naglo se poćela razvijati privreda zemlje.
Bosanske piramide su teorija dr. Semira Osmanagića, koji tvrdi da se nedaleko od grada Visokog nalazi više piramida. Piramida Sunca poznato kao brdo Visočica. Piramida Mjeseca je brdo Plješevica. Treča Piramida je piramida Bosanskog Zmaja koja se nalazi desno od prethodnih piramida.
Istraživanja poćela 14. aprila 2006 godine
Autori: Semir i Emir Džajić
10. 10. 2010. godine