Koje bi bile posljedice bacanja atomske bombe na vaš grad?

Magazin
I dok su se stanovnici Hirošime juče podsjećali na 70-to godišnjicu američkog atomskog bombardovanja, internet sajt PRI razvio je interaktivnu aplikaciju radi senzibilizacije svjetske javnosti na opasnosti od atomskog oružja.

Na jučerašnji dan 1945, američke vlasti su naredile bacanje prve atomske bombe na japanski grad Hirošimu, izazvavši jednu od najvećih tragedija u historiji čovječanstva.

Za nekoliko sekundi, sa lica zemlje nestalo je više od 65.000 ljudi, dok će se narednih nekoliko decenija tragični bilans povećavati za stotine hiljada novih žrtava koje su bile izložene nevidljivim, razarajućim efekatima radijacije.

Običnom čovjeku može biti teško da zamisli konkretne posljedice atomske eksplozije, te da bi shvatio razmjere drame koju su stanovnici Hirošime preživjeli prije sedam decenija, PRI je osmislio poučnu aplikaciju koja korisniku pruža mogućnost da sagleda strahote koje bi bacanje bombe na njegov grad izazvalo.

Dovoljno je izabrati jednu opštinu na mapi da bi se vidjelo dokle seže udarni talas.

Na prostoru označenom crvenom bojom, prečnika 800 metara oko epicentra, razaranje je totalno, a procenat smrtnosti iznosi 90 odsto, mada radijacija ostavlja malo šansi rijetkim preživjelim.

Na prostoru svijetlo crvene boje, prečnika 1,5 kilometara, razaranje je i dalje potpuno, ali tu stopa smrtnosti dostiže 70 odsto.

Naradžasta boja obilježava prostor prečnika pet kilometara na kom su razaranja i dalje velika.

Bijelom bojom je obuhvaćen prostor prečnika 20 kilometara u kom zgrade i dalje stoje na svom mjestu, mada su pretrpjele znatna oštećenja.

Sve navedene brojke zasnivaju se na statističkim podacima bombardovanja Hirošime i Nagasakija.