“Pogledaj, doktori!”, bio je jedan od komentara Podgoričanke koja je s oduševljenjem ispratila studente medicine na Trgu nezavisnosti u Podgorici.
A, oni su se, mimo amfiteatra i ordinacija, okupili u centru Podgorice da bi skrenuli pažnju na bolest koja “napada” ljude između 20. i 40. godine – multiplusklerozu.
“O broju oboljelih ne postoji zvaničan podatak, ali prema nezvaničnim informacijama, ima ih oko 600. Smatra se da ih ima mnogo više jer je dosta onih kojima bolest još nije otkrivena”, kaže nacionalna oficirka za javno zdravlje Udruženja studenata medicine, Aleksandra Fatić.
Šta su simptomi bolesti za koju čovjek ne može odmah da prepozna da je ima?
“Oni isprva osjećaju umor, malaksalost u muišićima, nespretni su u hodu, manuelnom radu, mijenjaju im se raspoloženja, slabi im vid… Ljudi shvate da su oboljeli tek kad pošto npr. počnu otežano da hodaju. Tada se javljaju neurologu. Testovi koji se rade pokažu da na mijelinskom omotaču fali jedan dio”, objašnjava Fatić.
Vjerovali ili ne – terapija koja se dobija u Crnoj Gori skoro je istovjetna onoj koju biste dobili u bilo kom svjetskom zdravstvenom centru.
“Na pozitivnoj listi nalazi se 12 od 14 ljekova. To je terapija koju bi dobili u bilo kom svjetskom zdravstvenom sistemu”, dodajeFatić.
Događaj je organizovalo Udruženje studenata medicine Crne Gore (MoMSIC).
Tekst napisala: Milica Minić