Nevladino udruženje Biciklo.me izradilo nacrt Strategije razvoja biciklizma u opštini Rožaje, u sklopu projekta ‘Sjeverom na dva točka’
Strategija razvoja biciklizma u opštini Rožaje za period 2022–2026. godine je dokument kojim se daju smjernice za poboljšanje uslova za upotrebu bicikla u svrhu prevoza i rekreacije na teritoriji ove opštine. Ovo je prvi dokument ovakvog tipa koji se donosi za Rožaje, a sadrži prikaz postojećeg stanja u pogledu uslova za vožnju biciklom i konkretne mjere i preporuke za načine na koje Opština Rožaje može podstaći i promovisati ovaj vid mobilnosti.
Ova strategija nastala je u sklopu projekta „Sjeverom na dva točka“, koji realizuje nevladino udruženje Biciklo.me u partnerstvu sa nevladinim organizacijama Novi početak iz Kolašina i Bijeli ljiljan iz Rožaja. Projekat finansira Evropska unija u sklopu šireg projekta „OCD u Crnoj Gori – od osnovnih usluga do oblikovanja politika – M’BASE“, koji sprovodi Centar za građansko obrazovanje (CGO), u partnerstvu sa
njemačkom fondacijom Friedrich Ebert (FES), NVO Centar za zaštitu i proučavanje ptica Crne Gore (CZIP) i NVO Politikon mreža, a u saradnji sa Ministarstvom javne uprave, digitalnog društva i medija i Kancelarijom za evropske integracije Vlade Crne Gore.
Strategija proizilazi iz Plana održive urbane mobilnosti, kojeg je Opština Rožaje usvojila krajem 2020. godine. U pitanju je strateški dokument kojim se stvaraju preduslovi za održivo planiranje mobilnosti i rješavanje saobraćajnih izazova u urbanim područjima kroz uravnotežen tretman svih vidova prevoza. U ovom planu biciklo se tretira kao ravnopravno, održivo i poželjno prevozno sredstvo, za čiju upotrebu je neophodno stvoriti odgovarajuće uslove.
Cilj ove strategije je da se stvore preduslovi za upotrebu bicikla kako bi se unaprijedio kvalitet života Rožajama. Naime, boljim uslovima za kretanje biciklom poboljšaće se zdravlje građana i građanki, kvalitet vazduha i bezbjednost u javnom prostoru. Osim toga, poboljšanje uslova za ovaj vid mobilnosti pomoći će i privrednom razvoju Rožaja i osnažiti njegovu turističku ponudu.
U pripremi dokumenta je konsultovana šira zainteresovana javnost, počev od samih korisnika bicikala, preko građana i građanki Rožaja različitih uzrasta i stavova, pa do donosilaca odluka. Strategija se zasniva na analizi postojećih uslova za upotrebu bicikla, koja je urađena uz pomoć terenskog obilaska grada, ankete o putnim navikama građana, individualnih intervjua i pregleda relevantnih dokumenata. Na osnovu analize formulisani su strateški ciljevi ove strategije, kao i odgovarajući indikatori.
Strategija dalje sadrži preporuke sa konkretnim mjerama, koje su izložene u okviru četiri stuba: planiranje, infrastuktura, parkiranje i cikloturizam. Na kraju dokumenta nalazi se akcioni plan, kojim se daje pregled aktivnosti sa odgovornim subjektima, vremenskim rokovima za relizaciju i finansijskim pretpostavkama.