U novom 19. broju časopisa ”Avlija” objavljene su najbolje pjesme i priče, aforizmi i fotografije prirode i antifašističkih spomenika sa konkursa koje tradicionalno raspisuje Redakcija časopisa, zatim književne kritike, eseji, intervjui i drugo na 350 strana.
Časopis otvara rad Nerkese Kurpejović koja piše o turcizmima u romanu Zuvdije Hodžića ‘‘Gusinjska godina’’, njihovom porijeklu i semantičkoj klasifikaciji, mr Binasa Spahović piše o prostom glagolskom prediktu u časopisima Sandžaka na bosanskom jeziku. Za novi broj časopisa govore Milenko Mišo Marić i Hadžem Hajdarević. Sanela Adrović piše o zaboravljenom pjesmiku Mehmedu Medu Kanjiži, mr Dženis Šaćirović piše o ulozi Matice Bošnjaka Sandžaka u afirmirmaciji djela bošnjačkog pjesnika Avda Međedovića, Sanela Halković piše o ‘‘Hljebu’’ u poeziji Muhameda Abdagića, Svetlana Sekulić o poeziji Lesa Ivanovića, Božidar Proročić o poeziji Sretena Vujovića, Tomislav Krsmanović o sjećanju na Istočnu Bosnu 1941. godine, a Esma Vukelj piše o društvo današnjice.
U novom broju zastupljena je proza Milenka Miša Marića i Zuvdije Hodžića, kao i nagrađena proza Mustafe Smajlovića, Sanje Radulović i Mirze Herca, dok je mr Dajana Lazarević sa bjeloruskog prevela izabranu prozu i poeziju Jakuba Kolasa.
Od pjesnika u novom broju su zastupljeni: Pero Zubac, Nikolina Crnobrnja, Milenko Mišo Marić, Enes Topalović, Boris Kastel, Slobodan Ž. Obradović, Kemal Valjevčić, Jasna Karamehmedović, Munevera Sutović i Dušan Dojčinović. Slijedi nagrađena poezija Braha Adrovića, Aleksandre Matić i Fuada Hrustića. Zastupljena je i pohvaljena poezija Ane Stajkove-Ivanove, Šefika Sejdinovića, Gorana Pilipovića, Adne Sušić, Edina Sarića, Ešefa Kovačevića, Ivana Lalovića, Vjere Garović, Kristine Arsenijević, Nikoline Nikolić i Belme Husović. Od mladih pjesnika zastupljeni su: Rijalda Šahman, Tajla Čindrak, Amar Agović, Aleksandra Milićević, Aleksandar Mirkov, Bojan Bakić, Branko Lezimirac, Maja Mihajlović, Milica Čavić, Dalila Boćan, Jelena Milosavljević i Dajana Tadić.
Fatih Hadžić piše o srednjoškolskom obrazovanju u Osmanskom carstvu sa osvrtom na niže srednje škole – rušdije u Sandžaku, a Senada Đešević o izrekama i frazeologizmima iz Plava i Gusinja.
U ovom broju od znamenitih Bošnjaka predstavljen je Murat Kurtagić, a u rubrici Bošnjački kalendar je podsjećanje na 140 godina od rođenja Osmana Đikića, 90 godina od rođenja Jašara Redžepagića, 65 godina od smrti Edhema Mulabdića i 75 godina od objave pisma ‘‘Božiji Poslaniče’’ Mehmeda Handžića.
Sanela Adrović piše o slikaru hadži Ismetu Čekiću, Ahmet Ademagić o prvom slikarskom radu Aldemara Ibrahimovića o čijem slikarstvu piše i Miraš Martinović. Dr Šefket Krcić piše o sandžačkom karikaturisti Muhamedu Đerleku Maxu. Mr Halil Markišić piše o nedavno preminulom Ćamilu Topaloviću, dok Esko Hodžić evocira uspomene na Muharema Hodžića prvog mašinovođu ‘’Gornjeg Ibra’’.
Mr Sabaheta Ramović piše o uticaju roditelja na školski uspjeh učenika nižih razreda osnovnih škola, a mr Sabaheta Muković o odnosima u porodici i njihovom uticaju na motiv postignuća i školski uspjeh djece. Salko Luboder predstavlja novu knjigu Halila Markišića o lirskim pjesmama Plava i Gusinja, a Dajana Lazarević piše o istraživanju Andrićevog djela beloruskinje Ane Naumove.
Objavljivanje časopisa Avlija je podržalo Ministarstvo kulture Crne Gore na konkursu ‘‘Raznolikost izraza nezavisne kulturne scene’’ za 2018. godinu.