Objavljena treća knjiga Ahmeta Ademagića ”KULA”

Promocije

Svjetlost dana je ugledala i treća knjiga profesora Ahmeta Ademagića monografija ”KULA”. Na 120 strana zabilježeno je čak 500 umjetničkih radova ovog poznatog rožajskog slikara. Ovi fascinantni crteži su nastali tokom ”korona izolacije” tokom boravka u Baru kod kćerke Anele 2020. godine, kao i u Rožajama početkom 2021. godine. Crteži su miks tehnika, veličine 18 x 24 cm i govore o nevjerovatnoj slikarskoj mašti profesora Ademagića.

Ganića kula je bila čest motiv na slikarskim radovima Ademagića o čemu on u uvodu monografije piše: ”U narodnom rječniku kula je simbol jačeg utvrđenja, odbrambeni objekat, visoka građevina iz osmanlijskog carstva. Građene su od kamena sa više spratova prekrivene drvenim daskama (šindrom) kojima su pokrivani krovovi. Na trećem nivou ili spratu je čardak, napravljen od drvenih jakih greda. Zidovi kule su bili debljine metar do metar i po zavisno od mjesta gde je sagrađena, imale su otvore ili puškarnice (mazgale). Kula je obavezno imala ćošak ili dva. U njima se živjelo a služile su i za odbranu. Gradile su ih spahije (turska feudalna gospoda).

Ahmet Ademagić. FOTO: Eldar Lakota

U Rožajama od svih kula dominira i izgledom se ističe Ganića kula. Mnoge kule su poznate i kroz epske pjesme. Neke od poznatijih su Redžepagića kula u Plavu kao i kula Zmaja od Bosne u Gradačcu. Naziv kula nosi i planina koja je granica između Rožaja i Peći.

Ganića kula

Profesor Ademagić ističe da je njegov likovni početak crtanja kule vezan za osnovnu školu. Davne 1962. godine na časlu likovnog vaspitanja slobodnu temu ,,Nezaboravljeno”.
Tada je Ademagić nacrtao kulu oca Mustafe Ademagića. U centru crteža je kula a okolo druge kuće koje su srušene 1958. godine. Očigledno je da Ademagić nikada nije prežalio prekinuto djetinjstvo u Kurtagića mahali koju su lokalne vlasti porušile s izgovorom urbanističkog širenja i uređenja grada.  Taj učenički rad je nagrađen knjigom koju Ademagić i danas ljubomorno čuva. Tako je kod Ademagića nastala nostalgija za slikarskim motivom kule koji ga intrigira i danas. Kula kod Ademagića budi određene emocije – vremenski i prostorni okvir. ”Ganića kula i njena okolina bili su punih šest decenija jedna od inspiracija u mom stvaralaštvu pa i danas. U ovom katalogu je jedan vremeplov mašte i slikarsko tumačenje moje kule koja je nestala” – ističe Ademagić.

 

Ahmet Ademagić je rođen 1945. godine u Rožajama. Školovanje: Škola za primijenjenu umjetnost 1967. Sarajevo, Viša pedagoška – Likovno vaspitanje 1972. Priština, Filozofski fakultet – Istorija i istorija umjetnosti 1975. Skoplje, Filozofski fakultet – Istorija i istorija umjetnosti i Arheologija 1986. Skoplje. Imao je više samostalnih i kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Radni vijek je proveo kao profesor u gimnaziji ”30. septembar”. Dobitnik je opštinskog priznanja ”30. septembar” 2013. Rožaje. Njegova umjetnička djela se nalaze u brojnim kolekcijama u zemlji i inostranstvu.

Glavni, tehnički i grafički urednik monografije je prof. Asmir Ademagić, a likovni urednik prof. Azra Kardović.