PRAVO NA ZDRAVO: BETON U RIJEKAMA

Zdravlje

Opasnost za prirodu: Beton iz betonskih pumpi završava u rijekama Rožaja

Piše: M. P.

Opština Rožaje, koja se ponosi svojim netaknutim prirodnim ljepotama, suočava se s ozbiljnim ekološkim problemom – nepravilnim odlaganjem betonskog otpada iz betonskih pumpi u korita rijeka. Ova praksa, nažalost, postala je uobičajena, a njene posljedice po životnu sredinu i zdravlje građana su alarmantne.

Projekat “Pravo na zdravo” prepoznao je ovu pojavu kao jedan od ključnih problema koji zahtijeva hitno rješavanje, kako bi se zaštitile rijeke, ekosistemi i budućnost zajednice u Rožajama.


Šta se dešava sa otpadnim betonom?

Betonske pumpe, koje se koriste u građevinskim radovima, nakon završetka rada ispiraju se vodom kako bi se očistile cijevi i oprema. Nažalost, u Rožajama se ovaj otpadni beton nerijetko odlaže direktno u korita rijeka, uključujući rijeku Ibar, koja je jedan od najvažnijih prirodnih resursa opštine.

Ovakvo ponašanje uzrokovano je nedostatkom organizovanog sistema za zbrinjavanje otpadnog betona, kao i manjkom svijesti pojedinih izvođača građevinskih radova o štetnim posljedicama ovakvog postupanja.


Posljedice po prirodu i zdravlje

  1. Zagađenje vode: Beton sadrži štetne materije, uključujući cement i razne hemikalije, koje mogu zagađivati vodene tokove. Kada se beton odlaže u rijeke, dolazi do promjene pH vrijednosti vode, što negativno utiče na biljni i životinjski svijet u vodi.
  2. Uništavanje ekosistema: Otpadni beton može formirati čvrste naslage u koritima rijeka, blokirati prirodni tok vode i uništiti staništa riba i drugih vodenih organizama. Ove promjene često postaju nepovratne, što dovodi do trajnog narušavanja prirodne ravnoteže.
  3. Rizik za ljudsko zdravlje: Zagađena voda može uticati i na zdravlje ljudi, posebno onih koji koriste vodu iz rijeke za navodnjavanje ili druge potrebe. Hemikalije iz betona mogu dospjeti u zemljište, zagađujući poljoprivredne površine i podzemne vode.
  4. Estetsko narušavanje prirode: Pored ekoloških i zdravstvenih problema, otpadni beton u rijekama narušava i vizuelnu ljepotu prirode, koja je jedan od najvažnijih resursa za razvoj turizma u Rožajama.

Šta kažu građani i stručnjaci?

Mještani koji žive u blizini rijeka sve češće izražavaju zabrinutost zbog ovog problema. Jedan stanovnik sela pored Ibra kaže: „Sve češće viđamo ostatke betona u rijeci. Osim što uništava prirodu, imamo strah da će se ovo odraziti i na naše zdravlje.“

Ekolozi i stručnjaci upozoravaju da je situacija zabrinjavajuća. Profesor ekologije iz Rožaja ističe:
„Betonski otpad nije samo građevinski otpad, već i hemijski zagađivač koji uništava cijele ekosisteme. Potrebno je hitno uvesti kaznene mjere i osigurati alternativna rješenja za pravilno odlaganje ovog otpada.“


Kako riješiti problem?

Da bi se problem odlaganja betona u korita rijeka trajno riješio, potrebno je preduzeti konkretne mjere:

  1. Organizacija posebnih mjesta za odlaganje:
    Opština Rožaje treba da obezbijedi posebne lokacije za odlaganje i reciklažu betonskog otpada. Ove lokacije bi trebalo da budu opremljene za sigurno skladištenje i preradu betona kako bi se smanjio njegov štetan uticaj na okolinu.
  2. Uvođenje strožijih zakona i kazni:
    Lokalne vlasti moraju usvojiti zakonske mjere koje će strogo kažnjavati nepropisno odlaganje betona i drugih građevinskih otpada u rijekama.
  3. Edukacija građevinskih kompanija i radnika:
    Edukacija o štetnosti nepravilnog odlaganja betona i promocija ekološki prihvatljivih praksi mogu pomoći u podizanju svijesti među građevinskim firmama i pojedincima.
  4. Uključivanje inspekcija i monitoring:
    Ekološke inspekcije treba da pojačaju kontrole na gradilištima i u blizini rijeka kako bi se spriječile nelegalne aktivnosti.
  5. Podrška reciklaži betona:
    Postoje moderne tehnologije koje omogućavaju reciklažu betonskog otpada. Ovakve inicijative ne samo da smanjuju zagađenje, već i donose ekonomske koristi kroz ponovnu upotrebu materijala.

Kako građani mogu pomoći?

Projekat “Pravo na zdravo” poziva sve građane da se uključe u zaštitu rijeka i prirode:

  • Prijavljivanjem nelegalnog odlaganja otpada ekološkoj inspekciji.
  • Podizanjem svijesti o problemu kroz društvene mreže i medije.
  • Učešćem u javnim akcijama čišćenja i edukativnim kampanjama.
  • Podrškom inicijativama za uvođenje održivih praksi u građevinskoj industriji.

Zaključak: Vrijeme za odgovornu promjenu

Problem odlaganja betona iz betonskih pumpi u rijeke nije samo ekološki izazov, već i moralno pitanje koje postavlja važnost zaštite prirode ispred trenutnih interesa. Rijeka Ibar i ostali vodeni tokovi u Rožajama nisu samo prirodni resursi – oni su žila kucavica cijele zajednice.

Projekat “Pravo na zdravo” apeluje na građane, vlasti i privrednike da prepoznaju ozbiljnost ovog problema i zajednički rade na njegovom rješavanju. Samo odgovornim ponašanjem i održivim praksama možemo sačuvati prirodne ljepote Rožaja za buduće generacije.


Pratite nas za najnovije informacije o projektu i uključite se u inicijative za očuvanje životne sredine u vašoj opštini.