Glavni uzroci saobraćajnih nesreća su: prekoračenje brzine (brza vožnja), vožnja u alkoholisanom stanju korišćenje mobitela tokom vožnje, stres i umor kao i tehnička neispravnost vozila. Zato smo i željeli da provjerimo koliko prvenstveno mladi vozači imaju razvijenu svijest o potrebi da se poštuju saobraćajna pravila radi očuvanja ljudskih života, materijalnih vrijednosti i državnih resursa.
Veoma je važno podizanje nivoa svijesti o saobraćajnoj kulturi svih građana, a posebno mlađe populacije koja je veoma aktivna u saobraćajnoj komunikaciji, unapređenje budnosti i pažnje svih učesnika u saobraćaju u skladu sa poštovanjem propisanih normi, te promocija saobraćaja, sigurnosti i bezbjednosti u saobraćaju i javnog gradskog prevoza i masovnije upotrebe bicikla u saobraćaju.
Na pitanje koliko često prekoračuju brzinu najveći broj ispitanika (49%) je odgovorio da više puta u toku godine prekoračuje brzinu uključujući i naseljena mjesta, zatim 36% njih je odgovorilo da rijetko, 1-2 puta prekorači brzinu između gradova, 15% je odgovorilo da nikada prekoračuju brzinu.
Kao razlog za prekoračenja brzine navode: 74% bezbijedno prekoračenje brzine, 10% opravdana žurba, 6% dobro auto, 3% želja za dokazivanjem u društvu, 3% sklonost ka rizičnim ponašanjima, 2% zarad zabave, 2% potcjenjivanje rizika.
Na pitanje koliko se slažu sa određenim izjavama vezanim za prekoračenje dozvoljene brzine u naseljenim oblastima, 46% ispitanika poštuje ograničenje da ne bi bili kažnjeni, 54% zato što je opasno po pješake u naseljenom mjestu preticati.
98% ispitanika se slaže sa tvrdnjom da su ”posljedice saobraćajne nezgode teže ukoliko se ne poštuje dozvoljena brzina kretanja” a samo 2% se ne slaže sa tom tvrdnjom.
Zabrinjava što čak 56% smatra da ako je auto novo i ispravno, a vozač sa iskustvom, put pravi pregledan, smanjen intenzitet saobraćaja, dobra vidljivost da nije problem prekoračenje brzine i brze vožnje, 34% smatra da i u tom slučaju ne treba prekoračivati brzinu, a 10 posto smatra da zavisi od situacije na putu.
Vožnja u alkoholisanom stanju: 86% ispitanika ne pije ili ne vozi kada popije alkoholno piće, 12% veoma rijetko vozi ako su malo popili, 2 posto je vozilo u alkoholisanom stanju najmanje jednom u 2022. godini.
Korišćenje mobitela tokom vožnje: 59% koristi mobilni često tokom vožnje, 22% koristi ponekad, 12 posto izuzetno rijetko i 7% nikada ne koristi telefon tokom vožnje. Kada je u pitanju pisanje poruka samo 32% piše poruke, 68% ne piše poruke tokom vožnje.
Stres i umor: 86% smatra da stres i umor utiču negativno na vozača, 14 posto tvrdi da nikada nijesu imali problem sa vožnjom iako su bili nervozni i(li) umorni.
Na pitanje koliko puta ste u poslednjih 12 mjeseci osjetili tokom vožnje da ste preumorni da biste upravljali vozilom ispitanici su odgovorili sljedeće: 31 % Nikada, 16 % Rijetko, 8 %, Ponekad 19 %, Često 12 %, Veoma često 13 %, Uvijek 1 posto.
Tehnička (ne)ispravnost vozila: 78% tvrdi da vodi računa o tehničkoj ispravnosti vozila, 14% da donekle vodi računa i 8 posto da ne vodi previše računa ukoliko je auto u voznom stanju.
Sigurnosni pojas: Na pitanje koliko često koristite sigurnosne pojaseve u vozilima – 24 posto ispitanika je odgovorilo sa Nikada, Rijetko 19 %, Ponekad 27 %, Često 12 %, Veoma često 9 %, Uvijek koristi sigurnosni pojas samo 9 posto.
Ukupno anketiranih 100, ženski 34 i muški 66. Anketiranje je izvršeno telefonskim putem u periodu od 1. do 31. decembra 2022. godine, a ciljna grupa bili su mladi od 18 do 40 godina na teritoriji opštine Rožaje, 22% je bilo starije od 40 godina. Od anketiranih se tražilo da na sva pitanja odgovore što iskrenije, s obzirom da je anketa potpuno anonimna i da će se rezultati koristiti samo sa ciljem unapređenja bezbijednosti u saobraćaju.