Istraživanje koje je podržano od Ministarstva kapitalnih investicija sprovedeno je kao jedna od aktivnosti projekta ”Sačuvajmo energiju – zaštitimo prirodu” u periodu od 10. do 15. marta 2023. godine.
U anketiranju je učestvovalo 100 građana, 64% muškog i 36% ženskog pola. Rezultati ove ankete ukazali su na veliko interesovanje građana za subvencije za energetsku efikasnost, prvenstveno za stiropor fasadu, PVC stolariju i grijanje na pelet jer najveći broj ispitanika živi u kućama bez izolacije, sa starijom drvenom stolarijom i pretežno se griju na drva.
Takođe, 92% ispitanika je čulo za projekat ”Energetski efikasan dom”. Najveći broj ispitanika je zainteresovan za vladin program beskamatnog kreditiranja (72,%) i smatra da je ovakva pomoć građanima neophodna kako bi riješili problem energetski neefikasnih domova (61% nema stiropor fasadu, dok isti broj domaćinstava koristi drvenu stolariju – 62%).
Kao što je anketa pokazala, veliki broj domaćinstava je energetski neefikasno, te je potrošnja svih energenata veća nego što bi mogla biti ukoliko bi objekti bili energetski efikasni, makar u pogledu izolacije i kvalitetnije stolarije.
Bržim i sistematičnijim prevođenjem domaćinstava na energetsku efikasnost, postiže se ušteda energenata oko 30%, čime se, osim smanjenja emisija štetnih čestica, ostvaruju i uštede u kućnom budžetu.
Rezultati ove ankete biće korišćeni u daljem zagovaranju energetske efikasnosti.