Jasmin Ukić – akademski slikar
Rađanje religioznog ekspresionizma u književnosti
Roman: “Slika od milion dolara” Bisere Boškailo jedna je neočekivana pustolovina izmedju jave i sna u bojama apstraktno religioznog romana, gdje kroz traženje izgubljenog blaga junakinja otkriva tajne sopstvenog univerzuma – oživljavanja sebe kao umjetnice u miješanju stvarnog doživljaja realnosti i fikcije. I kao u slikarskom svijetu kada prospeš boju, i igraš se sa njima, ne očekujući finalnost na platnu, isto tako se i u ovom romanu odigrava pozorišna predstava u magli života i smrti; igranje riječima, u nekom bezvremenom prostoru oživljavanje sebe, te stvaranje iluzije novog vremena gdje se vremenska dimenzija poput lepeze prostire i sastavlja prošlost, sadašnjost i budućnost.
Kroz lik Bibi(je), koja nam prenosi svoju tugu, bijes, frustracije, sreću, radost, sama radnja priče nam je od početka manje bitna, koliko nam je bitna emotivna istina – istina u umjetnosti, ljudska istina, i istina prema Bogu. Snažan spoj Bibije i Egona u romanu, gdje ga ona doživljava kao živog, gdje ga i nama prenosi kao takvog, jer ona pred čitaocem doživljava emotivne strasti sa umrlim slikarevim duhom i kao samim njim oživljenim daje jednu novu dimenziju života.
Ta borba za dobitkom milion dolara za sliku, dajući sve od sebe da dokaze da je to Egonova slika, junakinja, reklo bi se, ovdje ne kruniše u novcu, ali zato to njeno traženje i oktkrovljenje same sebe je krunisano sa milionom dolara.
Autorica Bisera Boškailo je ovim romanom još jednom potvrdila da ekspresionizam pripada kako slikarstvu tako i književnosti. Ona u romanu slika riječima ono iskonsko u čovjeku, prenoseći nam više emocionalno iskustvo nego fizičku stvarnost.
Ovo je jedan od rijetkih romana koji rađa (kao i njen prethodni roman “Karakondzula”) religiozni, ili pak, vjerski (bosanski) expresionizam u književnosti.