KURBAN BAJRAM – DAN ŽRTVE
Piše: dr Nedžmija Lukač
Muslimani pored ramazanskog Bajrama obilježavaju i Kurban bajram, a znate li zašto se tako zove?
Islamski svijet 10. zulhidžeta obilježavaju Kurban ili Hadži-bajram, što je najznačajniji muslimanski blagdan prinošenja žrtve koji dolazi dva mjeseca i deset dana nakon ramazana i traje četiri dana. Muslimani širom svijeta prvog dana Kurban bajrama žrtvuju svoje najbolje životinje kao simbol spremnosti poslanika Ibrahima (Abrahama u judeo-kršćanskoj tradiciji) da žrtvuje svog sina za Boga, no prema muslimanskom vjerovanju, Bog se umiješao u posljednjem trenutku i umjesto toga dao je Ibrahimu da žrtvuje ovna.
Roditelji za taj blagdan daruju svoju djecu, a djeca rodbine i ona iz susjedstva koja rano prvog dana dolaze čestitajući dobivaju novčane poklone. Običaj je da se domovi, avlije i okućnica posebno očiste, dok se vjernici svečano odijevaju.
Muslimani dočekuju Bajram u svojim domovima, a u zoru odlaze u džamije na sabahski namaz, čekaju izlazak sunca i klanjaju bajramski namaz. Slijedi čestitanje, pa odlazak na groblja najmilijih te se potom vraćaju u svoje domove u kojima se pripremaju za žrtvovanje kurbana po pravilima šerijata. Obično se klanjem žrtvuju ovan, ovca, janje, koza, jarac ili krava, dok se u pojedinim dijelovima svijeta žrtvuje i deva.
Kurbanski bajram muslimani slave od 10. do 13. mjeseca zulhidža, tj. dvanaestog lunarnog mjeseca.
Vjernici muslimani, inače, za određivanje svojih blagdana koriste mjesečev kalendar. Mjesečeva ili lunarna godina ima 12 mjeseci, odnosno 354 dana, osam sati i 48 minuta jer je mjesečeva godina desetak dana kraća od sunčeve. Inače, deveti mjesec islamskog kalendara je za muslimane poseban i to je jedini mjesec koji se spominje u Kur’anu.
U središtu ovog muslimanskog blagdana, kao i dosad, bit će ishodišta islama – Meka, Medina te brdo Arafat – koja posjećuju milijuni muslimanskih vjernika.
Valja napomenuti kako su dva najvažnija obilježja tog blagdana hadž (hodočašće) u sveta mjesta, što je peta islamska dužnost za svakog punoljetnog muslimana, te kurban…
PORED NAZIVA KURBAN – BAJRAM, OVAJ PRAZNIK SE JOŠ ZOVE I HADŽI – BAJRAM, ZBOG TOGA ŠTO U TO VRIJEME, HADŽIJE, VJERNICI KOJI SE NALAZE U SVETOM GRADU MEKKI, OBAVLJAJU VJERSKU DUŽNOST. OVAJ PRAZNIK NASTUPA TAČNO DVA MJESECA I DESET DANA NAKON RAMAZANA I TRAJE ČETIRI DANA.
Prema Kur’anu, a.š., povod za odredbu kurbana nastao je negdje prije više od 3.000 godina. Božiji poslanik Ibrahim, a.s., (Abraham, Avram), koji je morao napustiti svoj zavičaj, nastanio se u području Mekke. Već je bio u dubokoj starosti, a kako nije imao djece, molio je Stvoritelja da mu daruje sina, koga će, nakon što ga vidi, biti pripravan Njemu žrtvovati. Kad je kasnije dječaku Ismailu saopćio da je usnio san u kome ga se podsjeća na zavjet, taj njegov sin je mirno odgovorio: “Učini, oče, što ti se naređuje!”
Odveo ga je u pustinju, s najdubljim bolom ali i čvrstom vjerom da zavjet ispuni, i tada je čuo glas meleka (anđela) koji ga je pozvao da stane i ukazao na Božiju milost da zakolje ovna umjesto sina. U brojnim hadisima, o značenju i načinu klanja kurbana, Muhamed, a.s., je govorio da je to Božija odredba vezana za Ibrahima, a.s., za koga Kur’an, a.š., veli da u njemu muslimani imaju divan primjer…
Prema brojnim izvorima i praksi posljednjeg Božijeg poslanika, prvi kurban je obavljen u 9. godini iza hidžre, prilikom hadžiluka, što je palo u petak, spajajući tako dva praznika (hadžul ekber): Bajram i dan džume. Historijski značaj toga dana je i u tome što je u njemu objavljeno, u Mekki, posljednji ajet Kur’ana, a.š., (”El jeume ekmeltu lekum dinekum ve raditu lekumul islame dina — Danas sam vam usavršio vjeru i zadovoljio se da vam ona bude Islam”).
Poznato je iz tradicije da je Židov Ka’bul Albahar rekao Pejgamberu, a.s., tim povodom, da, kada bi oni imali takav veliki dan, vječito bi ga slavili. Od toga dana na Arefatu se svake godine sve više tekbira uči u slavu Božiju, a u naše doba već oko 2,000.000 hadžija, uz klanje kurbana, predaju sebe duhovno Stvoritelju i doživljuju svoj mirdaž: najviši čas u životu.
Bajram Šerif Mubarek olsun svim muslimanima svijeta.