MEDRESA „MEHMED FATIH” SPOJ TRADICIJE I KULTURE
Piše: Božidar Proročić
Medrese predstavljaju, mjesto podučavanja. Jedna od najstarih medresa u islamskom svijetu je medresa al-Nizamija osnovana u Bagdadu 1066. godine. Od tada pa do danas mederese predstavljaju rasadnik nauke, kulture, i vjere. Medresa je mjesto sa kog su potekli neki od najvećih islamskih intelektualaca širom svijeta.
Medresa „Mehmed Fatih” kod Podgorice počela je sa radom 2008. godine. Predstavlja srednju školu opšteg obrazovanja, licencirana je za izvođenje i vjerske nastave. Ona djeluje kao privatna ustanova osnovana od Islamske zajednice u Crnoj Gori. U svom kompeksu sadrži jednu mušku, i dvije ženske medrese od kojih se jedna nalazi u Podgorici, a druga u Rožajama kao područna jedinica. Škola je internatskog tipa, sadržaj programa koji ona nudi se dijeli na dva dijela: nastavni i vannastavni.
Medresa izvodi nastavu po javno-važećem planu i programu izjednačenog sa planom i programom gimnazija-opšte obrazovnih ustanova. Osim opšte-obrazovih predmeta 23 procenta programa i plana čine vjerski predmeti. Od 2015. godine na plan i program rada, izdata je saglasnost Ministarastva prosvjete Crne Gore. Prema kojoj se sadržaj plana i programa dijeli na 5 naučnih oblasti i to:
- Vjersko – islamsko područje
- Jezičko
- Društveno
- Prirodno-matematički
- Multi disciplinarno
U školi se izučavaju 3 strana jezika i to: engleski, arapski, i turski. Vannastavni program, se realizuje kroz rad sekcija dopunske nastave i odgajateljskog programa. U vannastavnom ciklusu realizuje se ukupno 2o sekcija i to:
- Sekcija Hifza-učenje Kur’ana napamet
- Horska sekcija
- 4 sportske sekcije: košarka, odbojka, fudbal, i fizičke spremnosti.
- Ekološka sekcija
- Preduzetnička sekcija
- Sekcija kaligrafije i slikarstva
- Sekcija fotografa
- Klub engleskog jezika
- Klub turskog jezika
- Novinarska sekcija
- Recitatorska sekcija
- Klub knjige
- Literarna sekcija
- Dramska sekcija
- Javni govor
- Debatni klub
- Klub knjige – književnost na albanskom jeziku
Cilj Medrese „Mehmed Fatah” jeste obrazovanje mladih naraštaja, kroz srednjoškolsko opšte obrazovanje, sa stečenim vjerskim principima. Pored toga Medresa je kolijevka i rasadnik talenata, koji se mogu nadograđivati kroz postojeći program, ali i kroz vidove specijalizovanog unapređivanja znanja i vještina. Direktor Medrese je Fuad Čekić koji zajedno sa svojim predavačima i saradnicima predstavlja mladog čovjeka koji je na najljepši mogući način prezentuje rad Medrese i daje svoj puni doprinos ka afirmaciji najljepših vrijednosti ove obrazovne ustanove.
Jedan od najpoznatjih intelektualaca, pisac i predsjednik Društva pisaca Bosne i Hercegovine i stručni saradnik Instituta za jezik u Sarajevu gospodin Hadžem Hajdarević je 14. februara u prepunoj sali amfiteatra medrese „Mehmed Fatih” održao predavanje o bosanskom jeziku. Predavanje je izazvalo veliku pažnju polaznika Medrese.
O samom autoru Hadžimu Hajdareviću uvodnu riječ je imao poznati medijski i kulturni poslenik Mirsad Rastoder. Hajdarević je svojim predavanjem i motivacionim govorom podstakao ove mlade polaznike da razmišljaju, o svom obrazovanju, o značaju jezika i pisane riječi. Poezija je bila neizostavni dio ovog predavanja i time dala posebnu notu i draž ovog predavanja.
Pored polaznika Medrese bili su prisutni: Direktor Medrese Fuad Čekić, pomoćnik direktora Džemal Dacić, profesori: hafiz Sulejman Bugari, Mirsad Hadrović, Zejno Omeragić, profesorice: Azra Pepić, Sabina Ličina, Azra Glavatović, Jasmina Ličina i Pr Medrese Amar Škrijelj. Predavanju je kao gost prisustvovao savjetnik u Azerbejdžanskom kulturno-ekonomskom centru Božidar Proročić.