TV programi našeg djetinjastva: Otpisani

Magazin

Današnji školarci u većini slučajeva ne znaju šta znači termin ‘ilegalac’. No prije trideset, četrdeset godina, djeca koja su odrastala u SFRJ imali su sasvim jasnu predodžbu o značenju tog pojma, za šta je u velikoj mjeri bila zaslužna kultna televizijska serija Otpisani.

Prle i Tihi bili su jugoslovenski pandan akcionim junacima – snalažljivi, nepobjedivi, šarmantni i, prije svega, na strani pravde. Njihovu bezbrižnu mladost u Beogradu prekinula je njemačka okupacija, pa su se dvojica junaka okrenula ilegalnom otporu.  Dragan Nikolić i Voja Brajević maestralno su odigrali ove dvije uloge, a bilo je potrebno samo 13 sedmičnih epizoda  (prva sezona serije) da Prle i Tihi zažive kao nadimci ovih glumaca i u stvarnom životu.

Serija Otpisani, snimljena 1974. u produkciji tadašnje TV Beograd i filmskog studija Košutnjak, bazirana je na  događajima iz istoimene knjige, od kojih su se neki i stvarno desili tokom Drugog svjetskog rata. Utjelotvorenje zla protiv kojeg se ‘Otpisani’ bore je njemačkimajor Kriger, u interpretacija sjajnog Steve Žigona.

U prvoj sezoni Otpisanih, pored Dragana Nikolića, Voje Brajevića i Steve Žigona, glumili su: Miki Manojlović, Čedomir Petrović, Vladan Holec, Aleksandar Berček (na naslovnoj slici sa Prletom i Tihim), Rade Marković i Vasa Pantelić.

Glavni ženski lik Marije uvodi se tek u drugoj sezoni, u seriji Povratak Otpisanih, snimljenoj 1978., a glumila ga je Zlata Petković, glumica koja je preminula prije godinu dana.

Serija je zadobila kultni status zahvaljujući ne samo vrsnoj glumačkoj postavi, već i kvalitetnom scenariju  Dragana Markovića, te dobroj režiji Aleksandra Ace Đorđevića.

Ali jedan segment ove serije nadživio je sve mitove o Prletu i Tihom. To je muzika sa uvodne špice, remek djelo Milivoja Markovića, koje se i danas rado čuje u radijskim programima, u diskotekama, a omiljena je i kao ring-ton.

 

Preneseno sa: Radiosarajevo.ba