Knjiga o Patrijarhu Pavlu pred čačansku publiku, 19. februar u 19h

Promocije

Један  од најдрагоценијих завета који нам је оставио благопочивши Патријарх Павле јесте „Да будемо људи“. Световни и духовни живот 44. Патријарха Српске православне цркве везан је умногоме за чачански крај – ратне 1942. године  као млади вероучитељ дошао је тешко болестан у манастир Вујан, неколико година касније замонашио се у кабларском манастиру Благовештење где је радо долазио да краја живота. О крсту који је изрезбарио тешко болестан богослов Гојко Стојчевић, а који се чува као реликвија у манастиру Вујну, животном и монашком путу  једног од најомиљенијих српских патријарха, Слободан М. Радуловић је прошле године написао књигу „Вујански крст Патријарха Павла“, за коју је још за живота добио благослов од самог Патријарха. Ову вредну монографију Градска библиотека „Владислав Петковић Дис“ представиће чачанској публици у петак, 19. фебруара 2016. године  у 19 часова у галерији Народног музеја  у оквиру  изложбе „Штампана реч“. Осим аутора мр Слободана М. Радуловића о књизи ће говорити рецензенти др Славко Каравидић и др Зорица Кубуровић, а водитељ је мр Маријана Матовић.

Vujanski krst (1)Књига „Вујански крст Патријарха Павла“ је својеврсна завичајна хроника, јер аутор пореклом из Соколића описујући Партијархов живот  пише и о многим другим  духовницима  из чананског краја попут Саве Студеничког, Јована Радосављевића, игумана Василија Домановића, као и знаним и мање познатим догађајима из даље и ближе прошлости. Манастири Вујан и Благовештење имали су  важно место у Патријарховом животу, али су га обележили и људи који су били савтременици омиљеног и поштованог Патријарха Павла.

Издавач књиге је Центар за стучно усавршавање из Крушевца, а место издања је село Соколићи. Први тираж од хиљаду примерака  већ је  расподан, па ће за чачанску промоцију бити одштампано друго издање. После прошлогодишњег представљања књиге у манастиру Вујну и Чачани ће у петак бити у прилици да од својих земљака, аутора Радуловића и резенцената, чују нешто више о наслеђу које нам је оставио у аманет Патријарх Павле.

Улаз је слободан.