PROF. MUJAGIĆ NAS DAROVAO JOŠ JEDNOM SVOJOM VRIJEDNOM KNJIGOM
Piše: Fatih Hadžić
Moj poznanik, prof. Kasim Mujagić iz Pećigrada, BiH, renomirani je istraživač, publicista i autor 8 knjiga, do sada. Knjige su mu iz oblasti života, rada, historiografije, etnologije, politike, progona, stradanja… Bošnjaka, naročito na teritoriji Bosanske krajine. I sam je bio žrtva stradanja, zatočeništva i izbjegluštva za vrijeme posljednje agresije na BiH, 90-tih godina prošlog stoljeća. Inače, kao pisac i istraživač, prof. Mujagić je poznat i van granica svoje domovine Bosne. Naime, njegova knjiga “Izbjeglica” je još prije koju godinu prevedena na njemački jezik. Danas, 30. oktobra 2020. godine, ugledala je svjetlo dana nova Kasimova knjiga, pod naslovom: “HRNJICA, Mujo i Halil”. Hvala mu na još jednoj vrijednoj knjizi koja svojim svjedočenjem upotpunjuje ne samo njegovo književno-naučno stvaralaštvo, već i historijsko trajanje Bošnjaka kao naroda.
Ovaj naš autor, kao tipični predstavnik “ljutih krajišnika”, u ovom svom 9-tom po redu djelu, piše o svojim zemljacima, čuvenim bošnjačkim i bosanskim junacima Muji i Halilu, o kojima su ispjevane hiljade stihova muslimanskih junačkih (epskih) pjesama, koje su i u narodu i u epici poznate kao “krajišnice”.
Ubijeđeni smo da će svaki Bošnjak, Bosanac, Sandžaklija bilo gdje da živi poželjeti da i ovu Mujagićevu knjigu ima u svojoj biblioteci.
Evo nekoliko navoda koje autor citira u ovoj zaista interesantnoj i korisnoj knjizi:
“Ono u čemu su se Bošnjaci najviše istakli i po čemu su ih Turci posebno cijenili bilo je njihovo junaštvo i odanost. Sve ono što se dešavalo s Carstvom doživljavali su kao sudbinu Bosne i njih samih. Zato su se borili za Carstvo ponekad i više od samih Turaka.” (Enver Imamović) str. 45
“Junaci narodnih pjesama Mujo i Halil, su zaista postojali. U doba ratova između sultana i ćesara ( austrijskog cara) ili Turske i Venecije, oni su se borili jedni protiv drugih, a u doba mira oni su se dopisivali, slali jedni drugima poklone ili trgovali jedni sa drugima.” (Alija Nametak, u knizi str. 97)
“Bošnjaci se mogu ponositi da su im djedovi doveli Tursku na vrhunac moći i veličine – oni također mogu reći: da je Tursko Carstvo, čim su njihovi pređi potisnuti s dvora, počelo propadati”. (Safvet-beg Bašagić, u knjizi na str. 248)
“Krajina, kao stalan turski front prema uskocima, prema Evropi, bila je ponos cijele muslimanske Bosne, po kojoj se je prenosio glas krajiških junaka i pjesme o njima.” (Mustafa Zirić, u kjizi str. 252)
Veliko hvala profesoru Mujagiću.