Cijelih 80 godina djelo Kral K’zi srpskog historičara i orijentaliste Gligorija Gliše Elezovića bilo je nedostupno čitateljskoj publici u Republici Sjevernoj Makedoniji. Daleke 1939. godine, u štampariji Drag. Popovića u Beogradu, u časopisu „Bratstvo“, autor objavljuje ovo djelo ni ne sumnjajući da će jednog dana isto biti glavni izvor informacija povezanih sa posljednjom bosanskom princezom sahranjenoj u sakrivenom turbetu na obroncima Gazi Babe.
On je utvrdio da turbe pripada princezi Emini (rođ. Katarini) Tomašević Kotromanić ili Tarihi-hanum, kćerki kralja Stjepana Tomaša (1412-1461) i kraljice Katarine Kosača Kotromanić (1425-1478), historijski potvrđeni za jedne od posljednjih članova bosanske kraljevske kuće Kotromanića.
Danas je ovaj mauzolej restauriran i reobnovljen poslije 49 godina od zemljotresa u Skoplju 1963. godine inicijativom Bošnjačke kulturne zajednice od Ministarstva za kulturu, Zavoda za zaštitu spomenika
Skoplje u saradnji sa Federalnim ministarstvom za kulturu i sport Bosne i Hercegovine.
Knjiga nam daje posebno značajne podatke vezane sa posljednjim nasljednicima bosanske kraljevske države prije osvajanja od Osmanlija. Autor Gliša Elezović na nekoliko stranica u detaljima opisuje kraljevsku dinastiju, njenu povezanost sa okolnim knježevstvima, kao i čin propadanja iste.
Ovo djelo je podjednako značajno, kako za sve, tako i za pripadnike bošnjačke zajednice koji žive na ovom tlu, zato što se velikom vjerovatnoćom dokazuje da je u centralnom području metropole živjela i
sahranjena princeza i nasljednica kraljevske loze. Skoplje se hiljadu godina povezivalo sa puno kraljevstva i dinastija, no skoro i da nema sličnih primjera gdje postoje grobnice kraljevskih porodica u užem gradskom području. Ovim podatkom, turbe na Gazi Babi zaslužuje da bude umetnuto u turističku mapu grada.