U svečanoj sali biblioteke “Resavska škola” promovisana je za lokalnu istoriju značajna knjiga “Bibliografija despotovačkih novina”, mr Silvane Cakić. Ona je koristeću autorsko i predmetno razvrstavanje, prema principu Univerzalne decimalne klasifikacije, uradila bibliografiju listova “Naša komuna” (1967-1996) i “Resavska reč” (1997-2000) koja su izlazila u Despotovcu.
Na promociji su o značaju ove knjige i lokalnih novina za istorijsko istraživanje govorile su akademik dr Zlata Bojović i direktorka biblioteke “Resavska škola” Sanela Simić. Nakon njih o svom delu i istrajnosti tokom rada govorila je i autorka, koja je i sama bila deo redakcije “Resavske reči”. Silvana je kazala da je ova dva lista obradila jer su oni bili svedoci razvoja Gornje Resave i predstavljaju izraz svog vremena i svedočanstvo o njemu.
“Ovakva vrsta bibliografskog popisa jednog zavičajnog lista spada u red veoma vrednih zavičajnih bibliografija, jer otvara široko polje informacija, vezanih za socijalni, politički i kulturni život jednog regiona. Informacije koje se mogu dobiti pregledom ovakve vrste sistematizovane bibliografske građe, značajna su za svakog istraživača zavičajne istorije i lokalnih prilika”, kazala je ona i dodala da je trebalo više od godinu dana da se svaki list prelista i do kraja iščita, kao i da će ova knjiga pomoći istraživačima lokalne istorije da lakše dođu do značajnih podataka.
Recezent ove knjige viši bibliograf Narodne biblioteke Srbije, Marija Bogdanović, kazala je da bibliografija periodike ima veliki značaj za istraživanje lokalne istorije, ali je mali broj bibliografa koji se na ovaj korak odlučuju.Prema njenim rečima, važnost bibliografske obrade jednog zavičajnog časopisa ogleda se u njenom iščitavanju, što autorka istrajno privela kraju.
“Preko 5000 članaka je razvrstano i popisano, po UDK bibliotekačkom klasifikacionom sistemu, što je podrazumevalo tematsko iščitavanje svakog članka i adekvatno postavljanje u određenu grupu ljudskog znanja. Na taj način autorka je prikazala frekvenciju određenih tema, uredničku politiku časopisa, a čitaocu ponudila brzu informaciju i jasne smernice prilikom istraživanja”, kazala je Bogdanović
Odmah po izlasku iz štampe, ova knjiga obradovala je zavičajne hroničare.
“Ovaj bibliografski popis mi već dosta pomaže, pre njega morao sam da čitam oba lista ne bi li došao do značajnih podataka za moje istraživanje, međutim, od kad je izašla ova knjiga, sada je istraživanje mnogo lakše, pošto pišem o fudbalu, potražim u bibliografiji sportske vesti iz ova dva lista i jednostavno pronađem u kom broju se nalaze podaci o klubu ili rezultatu koji mi je potreban”, kaže Stojadin Tomić, jedan od saradnika lista “Naša komuna”, o praktičnom značaju ovog kapitalnog dela biblioteke “Resavska škola”.