pa si tužan Nejmaš li oca Bošnjače? pa si sjetan. Nejmaš li brata, sestru, Bošnjače? Imaš li kuću Bošnjače? Imaš li himnu Bošnjače? Imaš li džamiju Bošnjače? Imaš li rijeku Bošnjače? Autor: Said Šteta |
U punoj Sali Grada Zenica, nakon dvije godine stvaranja, srijeda večer, 10. maj 2017.godine, promovisana je knjiga „Batonove priče“ čiji je autor kolumnista i redovni saradnik web magazina „Bošnjaci.net“, kako za sebe voli reći „dijete iz Konjica“ književnik i novinar Said Šteta – piše portal Bošnjaci.net.
Učesnici same promociji bili su: moderator, Berina Karić, novinar, za izdavača, Anisa Ohran, direktorica „Naše riječi“, urednik knjige i jedan od junaka Batonovih priča, mr. sci. Amir Ismić
recenzent, dr. sc. Mirnes Telalović, autor Said Šteta, recitatori: Ajša Luković i Belma Dedić.
U muzičkom dijelu nastupile su učenice Muzičke škole, inače djeca RVI, junaka „Batonovih priča“: Nejira Dedić – violina, Segmedina Malkić – violina, Ajla Gluhić – flauta i Sara Gluhić – gitara. Ispred govornice, poredano 19 stolica sa slikama junaka i 14 mladih momaka u majicama Armije R BiH. Svoj bitan pečat na knjigu stavio je recenzent doc. dr. Esmir M. Halilović, te u kratkom osvrtu književnici i prijatelji: Isnam Taljić i mr. Fatmir Alispahić, iako to veče nisu bili u mogućnosti prisustvovati. Sve je obećavalo promociju drugačiju od drugih.
Počelo je himnom Republike BiH „Jedna si jedina“ u izvođenju Nejire Dedić i Segmedine Malkić na violini. Nakon recitaje odlomka iz prve priče „Njega su voljele pčele“ koji je pročitala Ajša Luković, student prava, također dijete RVI, moderatorica je najvila promociju i predstavila učesnike. Direktorica „Naše riječi“ je govorila o tehničkom segmentu u radu na projektu i saradnji koja je krunisana knjigom, da bi urednik mr. sci. Amir Ismić veoma emotivno govorio o potrebi zapisivanja jer junaci svakodnevno umiru. Njegovo pismo autoru pročitala je recitator Belma Dedić, iz kojeg izdvajamo: „Tako mi je stalo, da makar jedna rečenica iz ovih priča promijeni ljude na bolje. Da budu dobri! Da razmišljaju, kako će graditi mir i ljubav međusobno. Nikako rat! Da uče i nauče! Da im ove priče budu ogledalo, kako se voli domovina, naša Bosna i Hercegovina.“
![]() |
Recenzent dr. sc. Mirnes Telalović, i sam maloljetni učesnik rata, danas ugledni doktor nauka iz oblasti socijalnog rada, čiji rad odavno prelazi regionalne okvire, o knjizi je govorio i sa književnog ali i sociološkog aspekta, istakavši: „S obzirom na to da se doista radi o gotovo pionirskom poduhvatu, o problematici kojoj se još nedovoljno pridaje značaj i pažnja, te o zrelom, metodološki izvrsno osmišljenom i korektno elaboriranom radu, svesrdno ga preporučujem, uz nadu da će imati širu čitalačku publiku. Kao čitalac, usudit ću se zaključiti, da je autor Said Šteta u knjizi „Batonove priče“, nama i generacijama koje će doći, ostavio u amanet historijski uknjiženu sevdalinku, koja se ne da ispjevati. Ona se mora odšutjeti!“
U nastavku promocije, prisutni su čuli muzičku numeru „Bosanski pastorale“ koju je na flauti izvela Ajla Gluhić, a poslije još jednog odlomka iz knjige, Nejra Dedić je pjevala „Srebrenički inferno“ a kapelo, što je pokrenulo lavinu emocija kod prisutnih. Na kraju se obratio i sam autor Said Šteta, naglasivši da: „Ja istinu o ovim dobrim ljudima, ne samo da otkrivam, nego je želim ostaviti kao putokaz budućim generacijama u nastojanju da budu dobri ljudi. Samo sa iskrenom vjerom u Boga, koja jača srce, i dobrotom, što ga čini još bogatijim, čovjek se čovjekom zove. I ako se tokom čitanja ovih priča izmame suze, to je siguran znak da se razumijemo!“
Svoje izlaganje autor je završio pjesmom „Zašto si tužan Bošnjače“ koja je također dio knjige, i zagrljajem sa urednikom, stopostotnim invalidom, “Zlatnim ljiljanom“ idejnim tvorcem priča, magistrom historijskih nauka, uskoro doktorom, Amirom Ismićem. Emocije su pobijedile i one najtvrđe. U Sali Grada Zenica suze su potekle, čime je knjiga ostvarila autorovu poruku.
![]() |