Kako je prvi broj zbornika “U mreži stih” naišao na veoma dobar prijem, Shura Publikacije je nastavila dalje s ovim projektom. O prvom zborniku možete pogledati OVDJE.
Ove godine je objavljen drugi broj, sa oko 40 pjesnikinja. Treći broj je u pripremi i s njim će biti zaokruženo predstavljanje preko 100 pjesnikinja. Zbornik je ujedno medij za susrete, povod da se družimo u mnogim gradovima, i u raznim kombinacijama. Tako smo sudjelovale na manifestaciji Cum grano salis(Tuzla, 20-22-10.2018.), a sljedeća prezentacija je u Beogradu, potom u Puli.
U drugom krugu izbora, zborniku „U mreži stih 2“ našlo je svoje mjesto oko 40 pjesnikinja s prostora bivše Jugoslavije (regiona), među kojima su: Miljana Zarić, Svetlana Tomić, Biljana Milovanović Živak, Senka Marić, Gorica Radmilović, Nadežda Radović, Ana Pejović, Stanka Rađenović Stanojević, Tatjana Vujović Kostić, Selma Asotić, Alja Adam, Petra Koršič, Selma Asotić, AjlaRamić, Monika Herceg, Neva Lukić, Livija Deduš, Ilire Zajmi, Edi Shukriu i druge.
Na stranicama knjiga pojavljuju se poznata imena, dobitnice mnogih nagrada – u svojoj zemlji, međunarodnih, značajnih priznanja, ali i one čije pojavljivanje još nije dovoljno vidljivo i koje je trebalo približiti srcu svih onih koji vole poeziju. Vidljiva je, kao kriterij izbora pjesama, zamisao da se dade prostor pjesnikinjama, da ih se približi publici u svim krajevima gdje dijelimo isti ili sličan jezik. Izbor je dakle slijedio osjećaj – da bi određeni senzibilitet, poetski potencijal, estetska i tematska komponenta trebali doći do što šire publike, biti prepoznatljivi.
Otvaranjem stranica zbornika ulazi se u mrežu stihova kojima su inače premreženi naši svakodnevni životi, djelovanje, susreti, nadanja i strahovanja. Sve je unutra, i sve je isto tako vani. Samo što su nas ovi stihovi povezali i prepoznali.
Zbornik je nedavno gostovao u Tuzli, na književnoj manifestaciji Cum grano salis, a krajem mjeseca predstavlja se na Beogradskom sajmu knjiga.